Rodzina Orawców – rody w Poroninie

Wybierając się na wczasy do Poronina, warto pamiętać, że ta piękna górska wioska, poza pięknymi górskimi krajobrazami, czystym powietrzem, wspaniałą atmosferą i licznymi trasami spacerowymi, daje nam także możliwość zaznajomienia się z historią naszego kraju. A to wszystko za sprawą jednego z najbardziej znanych, najbardziej zasłużonych oraz najstarszych w Poroninie rodów – rodu Orawców. Warto, wybierając to miasto na miejsce wypoczynku (kliknij aby sprawdzić możliwości noclegowe), zapoznać się z ciekawymi dziejami tej rodziny, ściśle związanymi z historią Polski.

Jakub Orawiec, ps. Dewaj, był wybitnym społecznikiem, działającym w Poroninie. Był jednym z głównych założycieli Ogniska ZHP w Poroninie, pierwszy drużynowy Drużyny Podhalańskiej, członkiem Towarzystwa Przyjaciół Poronina, drugim naczelnikiem OSP w Poroninie. Był także znanym i szanowanym budowniczym mostów i dróg, kierował pracami przy budowie wiaduktu przy Wodogrzmotach Mickiewicza, mauzoleum Jana Kasprowicza przy jego willi na Harendzie, a także przy kamieniarskich pracach przy kościele parafialnym w Poroninie. Miał siedmioro dzieci – Helenę, Marię, Anielę, Ludwikę, Bronisławę, Bronisława i Franciszka.

Aniela Gut-Stapińska (z domu Orawiec) urodziła się w roku 1898, a zmarła w roku 1954. Była poetką, nowelistką. Podczas II wojny światowej rodzinny dom Orawców był wykorzystywany przez żołnierzy Związku Walki Zbrojnej, jako punkt przerzutowy. W roku 1940 ukrywano w nim Franciszka Gajowniczka (został on jednak szybko aresztowany przez gestapo), człowieka, za którego w 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau oddał życie święty Maksymilian Maria Kolbe. Pierwszym mężem Anieli był malarz Władysław Stapiński, drugim prawnik Jan Gut, który podczas okupacji, również działał w podziemiu. Jest autorką wielu artykułów o folklorze góralskim, którego była wielką znawczynią i miłośniczką.

Franciszek Orawiec – urodzony w roku 1896, w orku 1940 został zamordowany przez NKWD w Katyniu. Był majorem Wojska Polskiego oraz ojcem chrzestnym Zdzisława Beksińskiego, znanego malarza (był on bratankiem żony Franciszka).

Bronisława Orawiec-Loffler – urodzona 1929 roku, zginęła w 2010 roku, w katastrofie prezydenckiego Tupolewa, lecącego na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Była córką Bronisława Orawca (brata Anieli i Franciszka). Szczególnie zasługi miała na polu działań patriotycznych mających upamiętniać zbrodnię katyńską. Należała do Federacji Rodzin Katyńskich, z jej inicjatywy powstała w Poroninie wystawa „Katyń – walka o prawdę”.

Mielno dla turystów

Jedną z głównych atrakcji dzięki czemu w wakacje przybywa do Mielna mnóstwo ludzi jest czysta woda i strzeżone plaże. Dookoła złotych piasków znaleźć można kawiarnie, bary, restauracje, smażalnie ryb i wiele innych punktów gastronomicznych jak i handlowych. Najczęściej odwiedzanym miejscem poza plażą przez zarówno mieszkańców jak i turystów jest promenada biegnąca wzdłuż wybrzeża. Ważnym elementem zakończenia deptaka jest fakt, iż przystosowany jest on dla osób niepełnosprawnych dzięki czemu w sposób szybki i łatwy, będzie można dostać się bardzo blisko morza.

Spośród najlepszych atrakcji miasta, wczasowicze wytypowali Pomnik Jelenia, który mieści się przed Urzędem Gminy. Często fotografowany i uwieczniany na zdjęciach jeleń jest szczególnym punktem Mielna, który cieszy się nieprzerwanym zainteresowaniem. Drugim popularnym pomnikiem jest mieszczący się przy głównym wejściu na plażę pomnik Morsa. Jest on symbolem organizowanej co roku imprezy poświęconej kąpieli morsów, na które przybywa tysiące wielbicieli mroźnych kąpieli.

Dzięki wysoce rozwiniętej bazie noclegowej w Mielnie, miasteczko jest w stanie przyjąć kilkaset tysięcy turystów. Swoją popularność zawdzięcza miłej atmosferze w hotelach, domach wypoczynkowych, pensjonatach (więcej w sieci) a także bogatej ofercie turystycznej. Wartym do zwiedzenia miejscem może być także liczący 60 lat najstarszy klub morski „Tramp”, gdzie funkcjonuje wypożyczalnia jachtów, kajaków i sprzętów wodnych. Jeśli natomiast pobyt wakacyjny zepsuje się ze względu na pogodę, nie ma czym się martwić. W Mielnie zorganizowanych jest dużo atrakcji w pomieszczeniach zamkniętych, w budynkach takich jak hale sportowe czy kryte baseny.

Wojskowy Dom Wypoczynkowy Rewita – Kościelisko

Podhalańskie Kościelisko to wieś, która przede wszystkim znana jest jako doskonałe miejsce na wypoczynek. Niezależnie od pory roku miejscowość jest chętnie odwiedzana przez turystów w różnym wieku i z bardzo zróżnicowanymi upodobaniami. W związku z tym, również i baza noclegowa jest bardzo bogata, oferująca każdemu, kto zdecyduje się na wczasy w Kościelisku, warunki dopasowane do jego potrzeb.

Kościelisko w okresie 20-lecia międzywojennego przeżywało prawdziwy rozkwit. Cieszyło się dużym powodzeniem wśród osób spragnionych kontaktu z naturą oraz chcących wśród pięknej przyrody nabrać sił. Na fali tego powodzenia w roku 1928 powstało tu Sanatorium Wojskowe. Budynek, który Ministerstwo Spraw Wojskowych nabyło w celu utworzenia sanatorium został wybudowany w latach 1898-1902 z przeznaczeniem na sanatorium dla chorych na choroby płuc. Założycielami placówki byli Kazimierz i Bronisława Dłuscy. Co warte uwagi Bronisława Dłuska, z domu Skłodowska, była siostrą Marii Skłodowskie-Curie. I to właśnie nasza słynna chemiczka, wsparła finansowo przedsięwzięcie, o czym informuje tablica pamiątkowa. Po wykupieniu budynku przez wojsko, sanatorium otrzymało nazwę Wojskowe Sanatorium im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Do czasu wybuchu wojny jego dyrektorami byli: mjr dr Zbigniew Czarnek, ppłk dr Alfred Chełmicki, ppłk dr Władysław Rymaszewski oraz ppłk dr Artur Szumski. Żadne z dyrektorów nie dożył końca wojny. Trzech z nich zostało zamordowanych w roku 1940 przez NKWD (tzw. zbrodnia katyńska): Zbigniew Czarnek w Katyniu, Artur Szumski na Ukrainie, zaś Władysław Rymaszewski w Charkowie. Alfred Chełmicki zmarł w roku 1945.

Aktualnie w budynku znajduje się Wojskowy Dom Wypoczynkowy, który oferuje nocleg w Kościelisku (więcej tutaj) w historycznym kompleksie dla 400 osób. WDW Rewita mieści się przy ulicy Stanisława Nędzy Kubińca 101.

Pontonowa przygoda w Rytrze

Wybierając miejsce pobytu wakacyjnego warto pomyśleć o atrakcjach oraz rozwiniętej bazie turystycznej danego miasta. W Rytrze jedną z najpopularniejszych form, cieszącą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców jak i turystów są spływy na rzece Poprad. Dzięki temu, iż płytkość tej rzeki pozwala na bezpieczny spływ, coraz więcej ludzi postanawia właśnie w taki sposób spędzić swój wolny czas. Nocując w Rytrze w takich ośrodkach jak: Dom Krysi, Pensjonat Zosia, OWS Andrzejówka czy Willa Urocze zaoszczędzicie sporą sumę pieniędzy z tego względu iż te obiekty współpracują z firmą organizującą spływy.

Istnieją dwie formy tej zabawy. Mianowicie rafting lub spływ kajakiem. Rafting ostatnimi czasy stal się bardzo popularną formą aktywności wyprzedzając przy tym kajaki i zostawiając je daleko w tyle. Ten sport charakteryzuje się spływem na specjalnym pontonie, który jest najbezpieczniejszą formą spływów dlatego, że są całkowicie niewywrotne. Przed wypadnięciem za burtę zabezpieczają specjalne uchwyty na stopy na podłodze pontonu. Dużym plusem tych spływów jest to, iż dzięki płytkiemu nurtowi Rzeki Poprad dzieci również mogą włączyć się w zabawę na wodzie. Wysoko wykwalifikowana kadra przed każdym wejściem na ponton prowadzi krótkie wprowadzenie oraz tłumaczy jak prawidłowo zachować się podczas spływu. Warunkami jakie uczestnicy muszą spełniać to całkowity zakaz spożywania alkoholu oraz palenia papierosów podczas czasu trwania spływu. Do dyspozycji gości są cztery trasy spływów, które uczestnik według własnych preferencji wybiera sam. Dwie najdłuższe trasy liczą około 6 godzin i prowadzą z Leluchów do Żegiestowa Łopata Polska oraz z Żegiestowa Łopata Polska do Piwnicznej. Średnia trasa liczy 3,5 godziny i zaczyna się w Muszyna a kończy w Żegiestowie Łopata Polska. Najkrótsza trasa zaczyna się od Andrzejówka i kończy na Żegiestowie Łopata Polska z czasem przejazdu 2 godziny.

 

Port Rybacki we Władysławowie

Władysławowo jest magiczną miejscowością, która przyciąga swoim urokiem mnóstwo turystów każdego lata. Noclegi Władysławowo oferuje różnorodne co daje ogromną przewagę nad innymi okolicznymi kurortami nadmorskimi. To co ludzie kochają w tym mieście to przede wszystkim atrakcje, które na nich czekają i nie nudzą się, nawet jeśli ogląda się je każdego lata.

Najbardziej znaną, tworzącą punkt charakterystyczny dla tego miasta atrakcją jest port rybacki. Znajdujący się na ulicy Hryniewieckiego jest bardzo dobrze widoczny prawie z każdego miejsca we Władysławowie co sprawia, iż łatwo również do niego się dostać. Wybudowany w latach 1935 -1938 jest jednym z największych na Morzu Bałtyckim. Port opasują dwa falochrony, które są w kształcie łuku i mają ponad 700 metrów. Spełnia on również rolę mola spacerowego. Port znajduje się nad otwartym morzem i jest jednym z najważniejszych pod względem wyładowywanej ilości ryb, licznych kutrów oraz wyposażenia. Ponadto dysponuje znakomitym zapleczem przetwórczym i chłodniczym przeznaczony dla przemysłu rybnego. Port pełni również funkcję żeglarskiej mariny. Każda jednostka pływająca po morzu, może się tutaj zaopatrzyć w paliwo, wodę, jedzenie lub dokonać napraw. Załoga natomiast ma możliwość korzystania z energii elektrycznej, pryszniców i węzłów sanitarnych. W porcie rybackim znaleźć można również morskie przejście graniczne w turystyce żeglarskiej do portów skandynawskich, litewskich i łotewskich,. W wysokim sezonie w okolicach czerwca, lipca i sierpnia miejsce to staje się główną bazą dla rejsów wycieczkowych po Morzu Bałtyckim. Dla rejsów zaadoptowane są kutry rybackie, dzięki którym można wybrać się na godzinną wycieczkę wzdłuż wybrzeża. Dla pasjonatów i miłośników wędkarstwa istnieje możliwość wzięcia udziału w ośmiogodzinnej wyprawie na połów dorsza . Rejsy te organizowane są przez cały rok i gwarantują niezapomnianą moc wrażeń. W okolicach portu polecamy także najlepsze gofry w całym Władysławowie!

Kolejka edukacyjna w Jantarze

Miejscem, do którego można udać się wybierając się na wakacje z pewnością jest Jantar. Ta znajdująca się w województwie pomorskim piękna wioska pełna jest niebywałych skarbów, a panująca tu magiczna atmosfera sprawia, iż każdy, kto przybędzie w te rejony wyjedzie stąd z porządną dawką optymizmu i energii.  Dodatkowo niezapomniane wrażenia jakich tu doświadczy zabierze ze sobą i  z pewnością już wkrótce zapragnie ich ponownie. Jantar dysponuje również stosunkowo dobrą noclegową bazą dla turystów (tu: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,jantar,0.html), która dodatkowo jest na tak zróżnicowanym poziomie, iż bez wątpienia każdy odnajdzie tu coś dla siebie.

Jeśli ktoś zdecyduje się na Jantar z pewnością nie będzie żałował. Atrakcje tu dostępne są na niemalże każdy kroku, w związku z czym każdy tu znajdzie coś niebywale ciekawego. Co więcej wieś ta dysponuje atrakcjami zarówno dla najmłodszych, jak i dla nieco starszych turystów. Władze oraz mieszkańcy zadbali tu o wszystko. Jedną w bardziej polecanych atrakcji jest w tym miejscu edukacyjna trasa kolejki wąskotorowej. Każdy z jej przystanków jest niezwykle interesujący, każdy kto już raz tu był wspomina, iż bardzo ciężko zdecydować która atrakcja jest lepsza niż inne. Jest tu dostępna chociażby Żuławska Chata, w której to zapoznać się możemy z życiem ludzi, którzy egzystowali na terenach Żuław Wiślanych blisko 300 lat temu. Kolejnym przystankiem jest Żuławski Strój, czyli miejsce, gdzie można zapoznać się ze znanym Żuławskim strojem, który można w tym miejscu także zamówić wraz z laleczkami pochodzącymi z tych regionów. Jednym z następnych jest Buffalo Bill, czy nic innego jak konny teatr, gdzie można nauczyć się sztuki jeździeckiej, odbywają się tu konne rajdy, jak również szkolenia zawodowe. Dodatkową atrakcję stanowią tu: Pasieka w Strusi, Spotkanie z Rybakiem, Leśna Zagroda, Bursztynowa Komnata czy też Indiańska Wioska. Miejsce to skumulowało tak wiele atrakcji, iż z pewnością nawet najbardziej wybredna osoba nie będzie miała czasu się tu nudzić.

Gdzie ziemia się zakrzywia a horyzont przybliża

Zapraszamy na naszą stronkę – dzięki nam poznacie inną stronę turystyki. Nieco pokręconą, czasem zaskakującą, ale zawsze inspirującą. No cóż, tak to bywa gdy przyszli inżynierowie wstają od kompa i wyruszają w świat. Tu nie każda linia jest prosta a krzywizny mają różne kąty 😉 Jednak każdy podróżnik w trasie ma swój DOBRY ZNAK. Kto ciekaw – niech wpada tu częściej.