Wypoczynek w pradawnej Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska to unikalny region nie tylko w skali kraju, ale także i całego świata. Nic dziwnego, że przyjeżdżają tu turyści ze wszystkich regionów Polski i Europy. Możemy tu znaleźć największą populację żubra na świecie. Co więcej, obszar ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co jednoznacznie świadczy o wyjątkowości tego miejsca. Jeśli podczas wypoczynku cenimy sobie szczególnie naturalne aspekty danego miejsca – warto wybrać się na wypoczynek właśnie tam. Niewątpliwie sprzyja temu przygotowana w tych okolicach baza noclegowa [widoczna na stronie Meteora]. Znajdziemy tu naprawdę zróżnicowane i dopasowane do potrzeb każdego turysty noclegi. Puszcza Białowieska w większości jest co prawda obszarem ściśle chronionym, ale w pobliskich miejscowościach są zarówno kwatery prywatne, jak i apartamenty. Warto na pewno pamiętać o dokonaniu wcześniejszej rezerwacji, gdyż dzięki temu uzyskamy pewność, że nasz wypoczynek będzie dobrze przygotowany.

W Puszczy Białowieskiej warto docenić przede wszystkim przyrodnicze walory tego miejsca. Wizyta w pradawnym borze to przede wszystkim olbrzymia frajda dla miłośników przyrody, ale także i osoby, które nie posiadają tego typu zainteresowań, znajdą tutaj coś dla siebie. W Puszczy Białowieskiej, a w szczególności na terenie Białowieskiego Parku Narodowego, możemy znaleźć sporo różnych okazów – zarówno po stronie flory, jak i tutejszej fauny. Warto na pewno zwrócić uwagę w szczególności na interesujące porosty i grzyby, których nie spotkamy w żadnym innym miejscu na świecie.

Oczywiście największą atrakcją tego miejsca są przede wszystkim zwierzęta, takie jak żubr czy żubroń [widoczny na stronie Wikipedii]. Godne uwagi są także występujące tutaj wilki czy jelenie, które bezpiecznie możemy oglądać w miejscowym Rezerwacie Żubrów. To wszystko powoduje, że warto wybrać się w te okolice. Jest to szczególne miejsce na wakacyjny wyjazd dla rodzin z małymi dziećmi – przebywając w Białowieskim Parku Narodowym, możemy zapoznać najmłodszych członków naszej rodziny z tymi wyjątkowymi zwierzętami i wzbudzić w nich zainteresowania przyrodnicze. Nic więc dziwnego, że te okolice upodobały sobie rodziny. Puszcza Białowieska to bez wątpienia jedyne takie miejsce na świecie. Warto więc chociaż raz wybrać się w te okolice.

Hel, czyli rybołówstwo w tle miasta

Hel to przepiękne miasto położone na terenie województwa pomorskiego. Od wielu lat jest to znany kurort wypoczynkowy, który co roku przyciąga tysiące turystów. Położony jest na cyplu Mierzei Helskiej. Miasto to zostało założone w XIV wieku, natomiast prawa miejskie otrzymało dopiero w latach 60. XX wieku. Z roku na rok zwiększa się liczba przyjeżdżających tutaj turystów. Niesamowite atrakcje, dostęp do morza, kąpieliska oraz ciekawe zabytki są ogromną zaletą tego miasta. W celu ułatwienia turystom poszukiwania odpowiedniego miejsca do odpoczynku, stworzono witrynę internetową, w której możemy znaleźć między innymi spis, który gromadzi oferty działających na tym terenie hoteli oraz pensjonatów czy też pól namiotowych. Największą atrakcją turystyczną tego miasta są piaszczyste piękne plaże, które strzeżone są przez ratowników wodnych. Miejsca te są niezwykle zadbane i czyste. Co roku w okresie letnim możemy spotkać tutaj tysiące osób, które zażywają kąpieli słonecznych.

Bardzo ciekawym miejscem, które warto odwiedzić jest Muzeum Rybołówstwa, które jest oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego. Powstało ono w latach 70. XX wieku. Znajdziemy tam wiele ciekawych ekspozycji, które w niezwykły sposób przedstawią nam historię rybołówstwa. XVI-wieczne łodzie, sieci rybackie i tym podobne są tam największym zaskoczeniem dla odwiedzających. W obiekcie tym przeprowadzane są lekcje na temat historii i kultury tego regionu. Zajęcia te odbywają się w różnych grupach wiekowych, najmłodsi uczestnicy mają zaledwie dwa lata. Można dowiedzieć się wiele ciekawych informacji na temat Morza Bałtyckiego oraz innych mórz i oceanów. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne multimedialne projektory, które w szybki sposób potrafią przenieść nas do dawnych czasów. W mieście tym warto odwiedzić również zabytkowe kaszubskie chaty, które są pod opieką tutejszych muzeów. W ten sposób można na zobaczyć cechy tej niezwykłej tradycji i kultury. To niezwykłe miasto, które co roku odwiedzane jest przez ogromną liczbę turystów. Nikt z pewnością nie może się tutaj nudzić.

Na zabytkowym ryneczku w Świdnicy

Świdnicę zdecydowanie zaliczyć możemy do perełek Dolnego Śląska, która przyciąga turystów wyjątkowym, swoistym klimatem i niezwykłymi zabytkami. Zobaczyć możemy tutaj między innymi unikatowy Kościół Pokoju, który jest największym kościołem drewnianym w Europie, liczne muzea, takie jak Muzeum Broni i Militariów czy Muzeum Dawnego Kupiectwa. Szczególne wrażenie na przybywających do tego miasta turystach wywiera jednak jego serce, czyli Rynek. Samo zwiedzanie go może okazać się nad wyraz czasochłonne, do tego stopnia, że będziemy "zmuszeni" skorzystać z szerokiej oferty noclegowej tego miasta.

Plac Rynku w Świdnicy jest miejscem, w którym podziwiać możemy cały szereg zabytkowych kamieniczek, z których niemal każda zbudowana jest w innym stylu i opowiada inną historię. To tutaj znajduje się zabytkowy Ratusz miasta, wielokrotnie odbudowywany, w którym mieści się Muzeum Dawnego Kupiectwa i prawdziwy ośrodek kulturalno-naukowy. Całość dopełniają piękne zabytkowe ławeczki, na których turysta może odpocząć i ogródki, chętnie odwiedzane przez zwiedzających w sezonie letnim.

Zabytkowe kamienice zdecydowanie nadają szczególny klimat temu miejscu. Wśród nich wyróżniamy kamienice o adresach: Rynek nr 1 zbudowaną na styl barokowego pałacyku z charakterystyczną płaskorzeźbą maryjną na jednej ze ścian budynku, Rynek nr 6 z unikatowym portalem gotycko-renesansowym, Rynek nr 8, czyli tzw. "Dom pod Złotym chłopkiem", z prawdziwym złotym chłopkiem na szczycie budynku, Rynek nr 7, czyli budynek dawnej poczty świdnickiej o dźwięcznej nazwie "Domu pod Złotą Koroną". Kolejne warte uwagi zabytkowe kamieniczki rynkowe to kamienica pod adresem – Rynek nr 15 zbudowana zgodnie z zasadami obowiązującymi w stylu architektonicznym zwanym gotykiem, wielokrotnie przebudowywana z zachowaniem wyróżniających ją rzeźb płaskich głowy Jezusa na Chuście czy przedstawiających Wniebowstąpienie i Zmartwychwstanie. Znajduje się tu również kamienica stanowiąca szczególną chlubę Świdnicy, wybudowana w stylu renesansowym, dawniej zwana "Domem pod Złotym Okrętem".

Osobliwą atrakcją znajdującą się na Rynku Świdnicy jest odlany z brązu posąg pochodzącej ze Świdnicy pani astronom: Marii Cunitz. "Kobieta" przysiada na jednej z rynkowych świdnickich ławeczek i dumnie spogląda w niebo, które zdecydowanie jest przedmiotem jej zainteresowań. W jej dłoniach natomiast chlubnie spoczywa jej największe dzieło – Utopia Propitia, które może zainteresować obecnych w Świdnicy turystów ze smykałką do astronomii.

Miejsce na wyciszenie – Swornegacie

Swornegacie jest to wioska turystyczna, ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród wielu turystów. Mieści się na pięknych malowniczych terenach, dzięki czemu jej atrakcyjność jest bardzo duża. Z powodu tego, że jest to mała wieś, panuje tam ceniona przez wielu ludzi cisza. Wiele osób twierdzi, że najlepszymi miejscami na wypoczynek są miejsca, w których panuje spokój. Turyści coraz częściej poszukują takich miejsc, idealnym przykładem takiego miejsca są Swornegacie.

Możemy udać się nad piękne jeziora w poszukiwaniu ciszy, będzie to świetny wypoczynek. Woda jest bardzo czysta i jeżeli mamy ochotę nic nie stoi na przeszkodzie, aby się kąpać całymi dniami oraz cieszyć pięknymi widokami. W dzisiejszych czasach dużo ludzi potrzebuje wyciszenia, którego na co dzień nie mogą znaleźć, ponieważ w codziennym natłoku pracy i obowiązków jest to nierealne. Swornegacie to miejsce, które potrafi zaspokoić wiele osób, niektóre miasta turystyczne mogą zadowolić turystę tylko w jednej dziedzinie.

W Swornegaciach możemy spełnić się w wielu dziedzinach oraz wypoczynek może nabrać innego znaczenia, a gdy będziemy chcieli spędzić czas bardziej aktywnie, nie będziemy musieli daleko szukać. Kiedy będziemy wygodnie leżeć na plaży, rozkoszując się malowniczym krajobrazem i nabierzemy ochoty na ruch wystarczy, że wstaniemy i udamy się do wypożyczalni rowerów wodnych. Gdy wypożyczymy rower wodny będziemy mogli podziwiać Swornegacie z poziomu wody, będzie to świetna atrakcja dla każdego. Dzięki tak pięknym widokom spacer po wiosce będzie czymś niesamowitym. Jeżeli lubimy wieczorne spacery, to miejsce będzie dla nas idealne, każda spędzona chwila w Swornegaciach będzie dla nas wyjątkowa. Możemy także wybrać się tu z ukochaną, możemy zaskoczyć ją i przygotować jej niespodziankę, mamy tu szeroki wachlarz możliwości.

Żeby odpocząć nasze wakacje powinny być dłuższe, więc potrzebujemy noclegu. Baza noclegowa sumiennie się rozwija, więc nie będzie żadnego problemu aby zarezerwować noclegi. Swornegacie są wioską, która będzie odpowiadać osobom zapracowanym oraz tym, którzy na co dzień nie mają czasu nawet dla siebie. Gdy wrócimy do domu i będziemy mieli wiele pracy, będzie to idealny moment aby przypomnieć sobie o ciekawie spędzonych wakacjach w Swornegaciach.

Mnogość atrakcji Jeleniej Góry

Jeżeli macie ochotę na spędzenie uroczych chwil w pięknej scenerii, w otoczeniu malowniczych pasm górskich i świeżego, krystalicznie czystego powietrza, koniecznie zdecydujcie się na przyjazd do Jeleniej Góry.

Jest to miasto położone w województwie dolnośląskim, w niezwykle urokliwej Kotlinie Jeleniogórskiej, wyjątkowe pod względem zarówno mnogości niesamowitych atrakcji, ogromnej liczby zabytków, ale również z uwagi na noclegi [meteor-turystyka.pl/noclegi,jelenia-gora,0.html]. Jelenia Góra bowiem rozwinęła swoją bazę noclegową głównie z racji wciąż wzrastającej liczby odwiedzających ją turystów. W tym mieście naprawdę jest co zwiedzać, warto więc wybrać się tutaj na weekend czy dłuższy urlop.

Przebywając w Jeleniej Górze, warto wybrać się na spacer po Starym Mieście, by zobaczyć zabytkowe kamienice, stojące wokół rynku z pięknym, również zabytkowym ratuszem. Jelenia Góra jest miastem o długiej i bogatej historii, dlatego też pełne jest atrakcji. Zresztą całe miasto jako cenny ośrodek historyczny zostało wpisane do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Tu z niemal każdym budynkiem wiąże się jakaś historia, dodająca mu wyjątkowości i wartości. Warto zaznaczyć, że prócz śródmieścia Jelenia Góra posiada również kilka odrębnych dzielnic, z których każda ma swoje bogactwo zabytków i atrakcji, oczekujących na turystów.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się Cieplice, stanowiące część uzdrowiskową miasta. To tutaj mieszczą się znane termy cieplickie, będące wspaniałym kompleksem basenów sportowo-rekreacyjnych oraz ośrodków SPA. To właśnie tutaj na całe rodziny oczekują wspaniałe wodne atrakcje, których nie sposób zapomnieć.

Przebywając w Jeleniej Górze, koniecznie należy odwiedzić chociaż kilka z wielu zabytkowych kościołów. Jednym z nich jest Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowany w XVIII wieku. Tym, co wyróżnia go od innych świątyń w mieście jest fakt, że jest to najstarsza świątynia w całej Jeleniej Górze. Ponadto imponująca jest również liczba osób, które mogą jednocześnie uczestniczyć w nabożeństwach. Kościół posiada 4200 miejsc siedzących i około 4200 miejsc stojących. Taka rzesza robi wrażenie. Kościół ten odwiedzany jest przez ogromną liczbę turystów każdego roku, jest to jednak tylko jeden z co najmniej kilku interesujących świątyń miasta. Jelenia Góra posiada tyle zabytków, że trudno je wszystkie opisać.

Szlaki turystyczne wychodzące z Wetliny

Jedną z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych, która zlokalizowana jest w sercu bieszczadzkich połonin jest Wetlina. Jest to doskonała lokalizacja dla osób planujących chodzenie górskimi szlakami. Baza noclegowa działająca na terenie miejscowości jest bardzo dobrze rozwinięta. W jej skład wchodzą zarówno nowoczesne obiekty wypoczynkowe o bardzo wysokim standardzie, jak i schroniska turystyczne oraz pola namiotowe, na których nocleg można znaleźć już za kilkanaście złotych. Przegląd wszystkich opcji noclegowych znajdziesz na meteor-turystyka.pl.

Z samego centrum Wetliny wychodzi kilka atrakcyjnych szlaków turystycznych. Jednym z najpopularniejszych z nich jest szlak oznaczony paskami koloru żółtego. Swój początek ma on przy sklepie spożywczym znajdującym się na początku miejscowości i prowadzi na przełęcz Orłowicza, która leży w paśmie Połoniny Wetlińskiej. Znakowanie przy szlaku informuje o tym, że na jego pokonanie turysta powinien zarezerwować około dwóch godzin. Jest to jednak czas podany bardzo na wyrost. Nawet osoba o bardzo przeciętnej kondycji fizycznej jest w stanie bez większych problemów pokonać tą trasę w około półtorej godziny. Nie licząc dwóch fragmentów bardziej stromych, to cały szlak dosyć łagodnie pnie się w górę, aż do granicy lasu. Za linią drzew staje się bardziej stromy. Pokonanie szlaku w warunkach letnich nie powinno nikomu przysporzyć trudności. Jedynie w zimie ze względu na możliwe oblodzenia w trasę powinny wychodzić wyłącznie bardzo doświadczone osoby. Po dotarciu na Przełęcz Orłowicza turysta ma trzy możliwości: zawrócić do Wetliny tą samą drogą którą przyszedł, pójść w lewo w kierunku Smereka i dalej w dół do miejscowości o tej samej nazwie lub w prawo na Połoninę Wetlińską, na końcu której znajduje się najwyżej położone w Bieszczadach schronisko turystyczne, szczycące się bardzo przyjazną nazwą Chatka Puchatka.

Kolejną możliwością wycieczki dla osób nocujących w Wetlinie jest spacer przez Dział na Małą Rawkę. Szlak ten jest zdecydowanie mniej widokowy niż chociażby Połonina Wetlińska – przez większą część trasy prowadzi on zalesionymi terenami. Na prawdziwych twardzieli, którzy na szlaku górskim zdarli już nie jedną parę butów, czeka wyjątkowe wyzwanie – pokonanie szlaku granicznego na odcinku Rabia Skała – Kremenaros. Trudność szlaku bierze się nie z dużych przewyższeń czy trudności terenowych, lecz wynika z jego długości. Na wycieczkę trzeba zarezerwować cały dzień i warto doskonale zaopatrzyć się w prowiant, gdyż po drodze nie będzie żadnych punktów gastronomicznych, w których można by uzupełnić zapasy. Ze względu na swoje atrakcyjne położenie Wetlina jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów w zasadzie przez cały rok. W wakacje oraz w okresach świątecznych znalezienie noclegu na miejscu niekiedy graniczy z cudem, dlatego jeszcze przed przyjazdem warto zadbać o rezerwację kwatery. Pełna baza noclegowa działająca w miejscowości dostępna jest w internecie pod hasłem: “noclegi Wetlina”.

Nowęcin – urocza „sypialnia dla staruszków”

To truizm, ale warty przypomnienia, że wybierając się na wakacje i urlop oczekujemy dobrej zabawy. Z tym, że dobra zabawa dla każdego może mieć nieco inne znaczenie. Część młodych ludzi zdecydowanie będzie chciała poszaleć na parkietach, inni z kolei będą szczęśliwi, kiedy swój czas spędzą aktywnie na poznawaniu nowych tras turystycznych, wybierając się na szlaki. Na szczęście można śmiało powiedzieć, że wybrzeże Morza Bałtyckiego oferuje wszystkiego po trochu każdemu, kto trochę inaczej widzi swój wymarzony urlop. Niektóre miejscowości znane są przede wszystkim z dużej ilości organizowanych na ich terenie wydarzeń kabaretowych, muzycznych, filmowych, motocyklowych i innych. Inne z kolei są niemalże "sypialnią dla staruszków" – ale idealną, by zregenerować swoje siły, by odpocząć z dala od hałasów, zgiełków, stresów. Świetnym przykładem takiej miejscowości jest niewielka kaszubska wieś, położona nad brzegiem Jeziora Sarbskiego, w odległości zaledwie 3 kilometrów od Łeby. To Łeba jest właśnie taką miejscowością, w której na turystów czeka aż natłok atrakcji w sezonie wakacyjnym, podczas kiedy Nowęcin stanowi miejsce spokojne, idealne do relaksacji w bierny sposób.

Zawsze jednak, jeśli znudzi nas zbyt duży gwar większego kurortu turystycznego, bądź kiedy znudzi nas zbyt spokojna miejscowość, nie będzie przeszkód, by choć na chwilę zmienić miejsce i doświadczyć dla odmiany czegoś nowego. Noclegi w Nowęcinie (meteor-turystyka.pl) są tańsze niż w Łebie czy innych okolicznych większych miejscowościach turystycznych i nie ma czemu się dziwić – po prostu turystyka w tej pięknej wsi dopiero wchodzi w czas pełnego rozkwitu w tym rejonie. Baza noclegowa już teraz jest jednak gotowa pomieścić wiele setek, a nawet tysięcy turystów, pragnących przybyć w te okolice w sezonie wakacyjnym, a także poza nim. Do miejsc, koło których nie możemy przejść obojętnie, należy między innymi Zameczek, którego najstarsza część pochodzi z XV wieku (dziś jest tu utworzony wyjątkowy hotel) – pozwala nam to wyobrazić sobie dokładniej, jak zamek ten mógł wyglądać w przeszłości, kiedy to należał do miejsc niezwykle atrakcyjnych i będących najważniejszymi ośrodkami całej okolicy. Piękna okolica to jak balsam dla duszy na skołatane nerwy – dużo zieleni i niezwykła natura pozwoli nam odpocząć, zrelaksować się w najzdrowszy sposób, jaki tylko jest możliwy.

Urlop w bieszczadzkiej miejscowości – Uherce Mineralne

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że bieszczadzkie miejscowości są wyjątkowo malownicze i warte odwiedzenia. Jedną z wsi, do których warto wstąpić są Uherce Mineralne. To miejsce, w którym doskonale odnajdą się amatorzy wypoczynku na łonie natury, ale także osoby preferujące zwiedzanie ciekawych obiektów. Uherce Mineralne są idealnym miejscem na spędzenie kilkudniowego urlopu.

Osoby spędzające urlop w Uhercach Mineralnych powinny koniecznie wybrać się na spacer w okolice ruin dworu rodu Herburtów. Dwór wspomnianego rodu powstał w II połowie XVI wieku, niestety na początku XIX wieku uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Obiekt, który można oglądać do dzisiaj został wybudowany niedługo później – niestety obecnie jest zrujnowany. Nieopodal budynku znajduje się figura Matki Boskiej Różańcowej. Kolejnym miejscem, do którego warto zawitać podczas pobytu w Uhercach Mineralnych jest Dawny Dom Ubogich. Budynek powstał w XIX wieku, został wybudowany z myślą o najuboższych mieszkańcach miejscowości, którzy mogli się tam posilić. Dzisiaj w budynku organizowane są wystawy, w czasie których można podziwiać regionalną sztukę ludową.

Podczas pobytu w tej bieszczadzkiej miejscowości można nie tylko zwiedzać interesujące obiekty, ale także spędzić czas nieco bardziej aktywnie. Dobrym pomysłem może okazać się na przykład odbycie wycieczki jednym ze szlaków turystycznych – warty polecenia jest między innymi szlak prowadzący do oddalonych o kilka kilometrów Myczkowiec. Trasa mierzy blisko 8 km, a czas jej przejścia to zwykle nieco ponad 3 godziny. Osoby, które od pieszych wędrówek wolą wodne atrakcje powinny natomiast zdecydować się na wycieczkę nad jezioro Solińskie. W okresie wakacyjnym można się w nim kąpać, na brzegu działają także liczne wypożyczalnie wodnego sprzętu oraz lokale gastronomiczne. Całodniową wycieczkę nad Solinę z pewnością będzie można zaliczyć do udanych. Noclegi w Uhercach Bieszczady są chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski, wobec czego planując pobyt w tym miejscu warto zawczasu zadbać o znalezienie miejsca na sen. Uherce Mineralne są miejscowością, w której można zatrzymać się między innymi w pensjonacie, domku letniskowym lub gospodarstwie agroturystycznym – widać zatem, że baza noclegowa miejscowości jest raczej zróżnicowana.

Atrakcja Muszyny – ogrody sensoryczne

Muszyna to atrakcyjne uzdrowisko, leżące w pobliżu Krynicy i Nowego Sącza. Ten kurort w dolinie Popradu cieszy się coraz większą popularnością w kraju i za granicą. Znajdują się tu sanatoria, które do leczenia oprócz standardowych zabiegów rehabilitacyjnych wprowadzają także kurację leczniczymi wodami mineralnymi, pochodzącymi z tutejszych ujęć. Tutejsza baza noclegowa jest w stanie przyjąć na raz tłumy gości. W mieście znajduje się mnóstwo terenów zielonych i parków uzdrowiskowych.

Najciekawszą atrakcją są ogrody sensoryczne – największy obiekt tego typu w Polsce. Zaprojektowano je tak, aby oprócz wrażeń estetycznych, pomagały także w procesie leczenia. Ich istota polega na dostarczeniu bodźców, które jednocześnie oddziałują na różne zmysły człowieka. Tego typu doświadczenie bardzo pomaga w terapii osób z urazami mózgu, po wylewach, niewidomych, autystycznych lub upośledzonych umysłowo. Oddziaływanie starannie dobranych bodźców wspomaga tworzenie nowych połączeń między neuronami w mózgu pacjenta oraz pomaga utrwalić prawidłowe skojarzenia i reakcje. Alejki w ogrodach dostosowane są do potrzeb niepełnosprawnych, które poruszają się tu z laską, o kulach, na chodzikach lub wózkach inwalidzkich.

Ogrody sensoryczne są także znakomitym miejscem do socjalizacji i poznawania nowych przyjaciół przez chore osoby, nieraz dosyć wyobcowane w społeczeństwie. W kompleksie ustawiono kilka maszyn do gimnastyki, które łatwo obsługiwać bez większego wysiłku. Chorzy, którzy nie lubią rehabilitacji, zwykle z przyjemnością mierzą się tu z urządzeniami do ćwiczeń, znajdującymi się w nowym otoczeniu, wśród wspaniałych kwietników. W części poświęconej bodźcom zapachowym posadzono rośliny o niezwykle silnym aromacie. Są tu jodły, świerki, a przede wszystkim wonne zioła. Goście mogą pomacać i obwąchać każdą roślinkę, zapoznając się z jej właściwościami. Osoby niewidome spotkają tu sporo roślin przyprawowych, występujących w przepisach kulinarnych. Dzięki ekspozycji można tu nauczyć się identyfikacji popularnych ziół kuchennych. Znajduje się tu także część dźwiękowa, zaprojektowana w ten sposób, aby dostarczać jak najwięcej bodźców słuchowych. Trafi się tu więc na szum drzew, plusk strumyka, chrzęst żwiru i śpiew ptaków. Sporo chorych wykupuje w tym mieście noclegi. Muszyna to wszechstronne uzdrowisko, w którym warto zwiedzić fascynujące ogrody sensoryczne.

Ogólne informacje na temat Szczawnicy

Szczawnica to bardzo popularne miasto uzdrowiskowe położone w Beskidach Zachodnich (więcej) nad potokiem Grajcarkiem, który jest prawym dopływem Dunajca. Większa część terenów miasta leży w Beskidach, jednak już za doliną potoku znajdują się Pieniny. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1413 roku, choć tereny te były zamieszkane już wcześniej. Tutejsze uzdrowisko ma już ponad 200 lat tradycji. Znajduje się w dolinie Grajcarka, pomiędzy łańcuchem gór, dzięki czemu panuje tu bardzo korzystny mikroklimat. Sprzyja on poprawie zdrowia, zwłaszcza górnych dróg oddechowych. Na terenie kurortu korzysta się z 12 źródeł kwaśnych wód – szczaw, o których walorach wspominano już w XVI wieku. Do dzisiaj z ich leczniczych właściwości korzystają kuracjusze z całego świata. Z tego powodu też musiała tu powstać rozbudowana baza noclegowa. Liczne pensjonaty i prywatne kwatery (spis) przyjmują gości i zapewniają im noclegi.

Szczawnica to miejsce, w którym możemy skorzystać między innymi ze wspaniałej Pijalni Wód Mineralnych. Między innymi jest to szczaw wodorowęglanowych, sodowych, jodkowych, bromkowych, które są bogate w sole mineralne oraz liczne mikroelementy. Na przybywających tu kuracjuszy czekają sanatoria uzdrowiskowe oraz Zakład Przyrodoleczniczy. W nich możemy skorzystać z zabiegów hydroterapii, inhalacji (na przykład wyjątkowo skutecznych inhalacji celkowych), fizykoterapii, kinezyterapii oraz kuracji pitnej. Specjalizacją uzdrowiska jest leczenie górnych dróg oddechowych, w tym ich przewlekłych stanów zapalnych (zwłaszcza nosa i gardła), schorzeń aparatu mowy, schorzeń alergicznych dróg oddechowych, astmy oskrzelowej oraz chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, chorób reumatycznych oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Uzdrowisko do leczenia wykorzystuje surowce balneologiczne w postaci wód mineralnych, oraz oczywiście swój niezwykle korzystny mikroklimat. Obecnie w miejscowości znajduje się też aż 8 czynnych źródeł mineralnych – są to szczawy alkaliczno-słone. Wszystkie zostały odkryte w XIX wieku i do dziś można z nich czerpać. Miejscowość jest także bardzo piękna i klimatyczna, dlatego też warto tu przyjechać nie tylko dla celów zdrowotnych.