Atrakcja Muszyny – ogrody sensoryczne

Muszyna to atrakcyjne uzdrowisko, leżące w pobliżu Krynicy i Nowego Sącza. Ten kurort w dolinie Popradu cieszy się coraz większą popularnością w kraju i za granicą. Znajdują się tu sanatoria, które do leczenia oprócz standardowych zabiegów rehabilitacyjnych wprowadzają także kurację leczniczymi wodami mineralnymi, pochodzącymi z tutejszych ujęć. Tutejsza baza noclegowa jest w stanie przyjąć na raz tłumy gości. W mieście znajduje się mnóstwo terenów zielonych i parków uzdrowiskowych.

Najciekawszą atrakcją są ogrody sensoryczne – największy obiekt tego typu w Polsce. Zaprojektowano je tak, aby oprócz wrażeń estetycznych, pomagały także w procesie leczenia. Ich istota polega na dostarczeniu bodźców, które jednocześnie oddziałują na różne zmysły człowieka. Tego typu doświadczenie bardzo pomaga w terapii osób z urazami mózgu, po wylewach, niewidomych, autystycznych lub upośledzonych umysłowo. Oddziaływanie starannie dobranych bodźców wspomaga tworzenie nowych połączeń między neuronami w mózgu pacjenta oraz pomaga utrwalić prawidłowe skojarzenia i reakcje. Alejki w ogrodach dostosowane są do potrzeb niepełnosprawnych, które poruszają się tu z laską, o kulach, na chodzikach lub wózkach inwalidzkich.

Ogrody sensoryczne są także znakomitym miejscem do socjalizacji i poznawania nowych przyjaciół przez chore osoby, nieraz dosyć wyobcowane w społeczeństwie. W kompleksie ustawiono kilka maszyn do gimnastyki, które łatwo obsługiwać bez większego wysiłku. Chorzy, którzy nie lubią rehabilitacji, zwykle z przyjemnością mierzą się tu z urządzeniami do ćwiczeń, znajdującymi się w nowym otoczeniu, wśród wspaniałych kwietników. W części poświęconej bodźcom zapachowym posadzono rośliny o niezwykle silnym aromacie. Są tu jodły, świerki, a przede wszystkim wonne zioła. Goście mogą pomacać i obwąchać każdą roślinkę, zapoznając się z jej właściwościami. Osoby niewidome spotkają tu sporo roślin przyprawowych, występujących w przepisach kulinarnych. Dzięki ekspozycji można tu nauczyć się identyfikacji popularnych ziół kuchennych. Znajduje się tu także część dźwiękowa, zaprojektowana w ten sposób, aby dostarczać jak najwięcej bodźców słuchowych. Trafi się tu więc na szum drzew, plusk strumyka, chrzęst żwiru i śpiew ptaków. Sporo chorych wykupuje w tym mieście noclegi. Muszyna to wszechstronne uzdrowisko, w którym warto zwiedzić fascynujące ogrody sensoryczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>