Iwonicz-Zdrój na szlakach turystycznych

Iwonicz-Zdrój położony w Beskidzie Niskim, w dolinie Iwonickiego Potoku, to miasto w województwie podkarpackim, usytuowane na wysokości 410 m n.p.m. Od strony wschodniej otoczone jest wzniesieniami: Piekliska (447 m n.p.m.), Borowinowa (506 m n.p.m.), Glorieta (550 m n.p.m.), Wólecka (611 m n.p.m.), natomiast od strony zachodniej wniesieniami: Ispak (483 m n.p.m.), Winiarska (528 m n.p.m.), Przedziwna (553 m n.p.m.) i Żabia (555 m n.p.m.). Ze względu na atrakcyjne walory geograficzne znajduje się tam wiele szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i spacerowych, a także rowerowych.

Pierwszym ze szlaków jest wytyczony w okresie międzywojennym Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego, oznaczony kolorem czerwonym, biegnący od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Kolejnym jest Szlak do Rymanowa-Zdroju, oznaczony kolorem zielonym, który wiedzie przez urokliwe dolinki oraz wolne od zarośli łąki, tzw. „beskidzkie połoniny”. Szlak rozpoczyna się od Placu Dietla, a kierując się na południe, możemy zobaczyć m.in. sanatorium „Stare Łazienki” oraz centrum rozrywki „Krakowiak”. Idąc dalej wzdłuż potoku Iwonka, za którym znajduje się sanatorium „Pod Jodłą”, mijamy grzbiet górski Przymiarki, skąd prostą drogą udajemy się do miejscowości Rymanów-Zdrój. Kolejnym szlakiem jest szlak Na Górę „Cergową”, oznaczony kolorem czerwonym. Prowadzi on na trójgarbne zalesione pasmo wznoszące się na południowy zachód od Iwonicza-Zdroju. Wielka Góra posiada trzy wierzchołki: wschodni (681 m), środkowy (683 m) oraz zachodni (716 m). Na jej stokach znajduje się kilka niewielkich jaskiń szczelinowych, cudowne źródełko związane ze św. Janem z Dukli – „Złota Studzienka” oraz dwa rezerwaty: Rezerwat Cisy w Nowej Wsi i Rezerwat Tysiąclecia na Górze Cergowej. Innym godnym uwagi szlakiem jest Szlak Na „Żabią Górę”, oznaczony kolorem zielonym. Szlak ten prowadzi przez Plac Dietla, las Iwonicki zboczami Góry Przedziwnej, następnie drogą gruntową między polami dociera na szczyt Żabiej Góry, z rozległą panoramą m.in. na Doły Jasielsko-Sanockie, las Wólecki, trójgarbną Górę Cergową dominującą w krajobrazie oraz panoramę Beskidu Niskiego. Szlak do kościółka w Klimkówce, oznaczony kolorem żółtym jest następnym szlakiem, który z pewnością warto zobaczyć. Jego trasa prowadzi przez las św. Iwona, drogę krzyżową nad kościołem parafialnym w Iwoniczu-Zdroju, ścieżki Hrabiny Załuskiej, las Piekliska, dolinę potoku Flora i wzdłuż Świętokrzyskiego, aż do kościółka w Klimkówce. Będąc w Iwoniczu-Zdroju warto również przejść się Szlakiem do lasu Grabińskiego i kościoła w Iwoniczu.

Warto przyjechać do Iwonicza-Zdroju i poznać jego szlaki turystyczne. Iwonicz-Zdrój zaprasza turystów oferując im ciekawą i bogatą bazę noclegową. Jest tu wiele hosteli, pensjonatów i kwater prywatnych, gdzie można zarezerwować dogodne miejsce do spania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>