Jaskinia Niedźwiedzia w poliżu Stronia Śląskiego

Turyści, którzy lubią chodzić po górach i zwiedzać jaskinie, przyjeżdżają latem na wczasy do niewielkiej miejscowości o nazwie Stronie Śląskie, otoczonej trzema pasmami wzniesień. Na gości czeka tu infrastruktura wypoczynkowa i rozrywkowa, kilka obiektów do zwiedzenia, niezła baza noclegowa, a przede wszystkim – malownicze i ciekawe szlaki PTTK, które pozwalają poznać okoliczną przyrodę i nacieszyć się widokami ze szczytów. Tu właśnie znajduje się jedna z najwspanialszych grot krasowych w całym kraju.

Mowa tu o Jaskini Niedźwiedziej, która znajduje się w pobliskim Kletnie. Odkryto ją zupełnie przypadkowo podczas prac w kamieniołomie na zboczu Śnieżnika. Jama ulokowana jest w jednej ze ścian dolinki potoku Kletnika. Powstała w marmurowych skałach, które wyrzeźbione zostały przez tysiąclecia erozji, spowodowanej działaniem wody i zmianami temperatury. Grota ciągnie się na trzech poziomach, na długości około 2, 5 km. Poziom środkowy udostępniono dla zwiedzających, ale najlepiej się umówić na wizytę wcześniej, ponieważ atrakcja cieszy się sporym zainteresowaniem, a na raz do obiektu wchodzą grupki tylko 15-osobowe. Największą atrakcję stanowią niezwykłe kalcytowe nacieki w formie stalaktytów, stalagmitów, draperii, mis oraz kaskad. Szczególne wrażenie wywołuje Wielka Kaskada, czyli „wodospad” z kalcytu. Największa grota w kompleksie Jaskini Niedźwiedziej nazwana została „Salą Pałacową” z uwagi na obfitość naturalnych dekoracji z polewy mineralnej, godnych każdego monarchy. W czasach zlodowacenia okolicę Śnieżnika zamieszkiwały prehistoryczne zwierzęta, takie jak hieny i niedźwiedzie jaskiniowe, lwy i wilki. Ich kości wystawione są w jaskini na ekspozycjach na trasie turystycznej. To właśnie od jaskiniowych niedźwiedzi wzięła się nazwa groty. Dzisiaj żyje tu wiele gatunków nietoperzy, które tu przylatują na drzemki i zimowanie. Obecnie teren kamieniołomu przerobiono na kawiarnię, muzeum i sklepik z mapami i broszurkami turystycznymi. Ci, którzy przyjeżdżają tu na noclegi Stronie Śląskie traktują jako miejsce do wypadów po okolicy. Jednym z głównych miejsc wartych zobaczenia jest przepiękna Jaskinia Niedźwiedzia, pełna niezwykłych kalcytowych nacieków i kości prehistorycznych kreatur. Co więcej, wokół groty prowadzi ścieżka edukacyjna z ośmioma stanowiskami, przybliżającymi turystom zjawiska krasowe, które ukształtowały tą atrakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>