Na zabytkowym ryneczku w Świdnicy

Świdnicę zdecydowanie zaliczyć możemy do perełek Dolnego Śląska, która przyciąga turystów wyjątkowym, swoistym klimatem i niezwykłymi zabytkami. Zobaczyć możemy tutaj między innymi unikatowy Kościół Pokoju, który jest największym kościołem drewnianym w Europie, liczne muzea, takie jak Muzeum Broni i Militariów czy Muzeum Dawnego Kupiectwa. Szczególne wrażenie na przybywających do tego miasta turystach wywiera jednak jego serce, czyli Rynek. Samo zwiedzanie go może okazać się nad wyraz czasochłonne, do tego stopnia, że będziemy „zmuszeni” skorzystać z szerokiej oferty noclegowej tego miasta.

Plac Rynku w Świdnicy jest miejscem, w którym podziwiać możemy cały szereg zabytkowych kamieniczek, z których niemal każda zbudowana jest w innym stylu i opowiada inną historię. To tutaj znajduje się zabytkowy Ratusz miasta, wielokrotnie odbudowywany, w którym mieści się Muzeum Dawnego Kupiectwa i prawdziwy ośrodek kulturalno-naukowy. Całość dopełniają piękne zabytkowe ławeczki, na których turysta może odpocząć i ogródki, chętnie odwiedzane przez zwiedzających w sezonie letnim.

Zabytkowe kamienice zdecydowanie nadają szczególny klimat temu miejscu. Wśród nich wyróżniamy kamienice o adresach: Rynek nr 1 zbudowaną na styl barokowego pałacyku z charakterystyczną płaskorzeźbą maryjną na jednej ze ścian budynku, Rynek nr 6 z unikatowym portalem gotycko-renesansowym, Rynek nr 8, czyli tzw. „Dom pod Złotym chłopkiem”, z prawdziwym złotym chłopkiem na szczycie budynku, Rynek nr 7, czyli budynek dawnej poczty świdnickiej o dźwięcznej nazwie „Domu pod Złotą Koroną”. Kolejne warte uwagi zabytkowe kamieniczki rynkowe to kamienica pod adresem – Rynek nr 15 zbudowana zgodnie z zasadami obowiązującymi w stylu architektonicznym zwanym gotykiem, wielokrotnie przebudowywana z zachowaniem wyróżniających ją rzeźb płaskich głowy Jezusa na Chuście czy przedstawiających Wniebowstąpienie i Zmartwychwstanie. Znajduje się tu również kamienica stanowiąca szczególną chlubę Świdnicy, wybudowana w stylu renesansowym, dawniej zwana „Domem pod Złotym Okrętem”.

Osobliwą atrakcją znajdującą się na Rynku Świdnicy jest odlany z brązu posąg pochodzącej ze Świdnicy pani astronom: Marii Cunitz. „Kobieta” przysiada na jednej z rynkowych świdnickich ławeczek i dumnie spogląda w niebo, które zdecydowanie jest przedmiotem jej zainteresowań. W jej dłoniach natomiast chlubnie spoczywa jej największe dzieło – Utopia Propitia, które może zainteresować obecnych w Świdnicy turystów ze smykałką do astronomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>