Ogólne informacje na temat Szczawnicy

Szczawnica to bardzo popularne miasto uzdrowiskowe położone w Beskidach Zachodnich (więcej) nad potokiem Grajcarkiem, który jest prawym dopływem Dunajca. Większa część terenów miasta leży w Beskidach, jednak już za doliną potoku znajdują się Pieniny. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1413 roku, choć tereny te były zamieszkane już wcześniej. Tutejsze uzdrowisko ma już ponad 200 lat tradycji. Znajduje się w dolinie Grajcarka, pomiędzy łańcuchem gór, dzięki czemu panuje tu bardzo korzystny mikroklimat. Sprzyja on poprawie zdrowia, zwłaszcza górnych dróg oddechowych. Na terenie kurortu korzysta się z 12 źródeł kwaśnych wód – szczaw, o których walorach wspominano już w XVI wieku. Do dzisiaj z ich leczniczych właściwości korzystają kuracjusze z całego świata. Z tego powodu też musiała tu powstać rozbudowana baza noclegowa. Liczne pensjonaty i prywatne kwatery (spis) przyjmują gości i zapewniają im noclegi.

Szczawnica to miejsce, w którym możemy skorzystać między innymi ze wspaniałej Pijalni Wód Mineralnych. Między innymi jest to szczaw wodorowęglanowych, sodowych, jodkowych, bromkowych, które są bogate w sole mineralne oraz liczne mikroelementy. Na przybywających tu kuracjuszy czekają sanatoria uzdrowiskowe oraz Zakład Przyrodoleczniczy. W nich możemy skorzystać z zabiegów hydroterapii, inhalacji (na przykład wyjątkowo skutecznych inhalacji celkowych), fizykoterapii, kinezyterapii oraz kuracji pitnej. Specjalizacją uzdrowiska jest leczenie górnych dróg oddechowych, w tym ich przewlekłych stanów zapalnych (zwłaszcza nosa i gardła), schorzeń aparatu mowy, schorzeń alergicznych dróg oddechowych, astmy oskrzelowej oraz chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, chorób reumatycznych oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Uzdrowisko do leczenia wykorzystuje surowce balneologiczne w postaci wód mineralnych, oraz oczywiście swój niezwykle korzystny mikroklimat. Obecnie w miejscowości znajduje się też aż 8 czynnych źródeł mineralnych – są to szczawy alkaliczno-słone. Wszystkie zostały odkryte w XIX wieku i do dziś można z nich czerpać. Miejscowość jest także bardzo piękna i klimatyczna, dlatego też warto tu przyjechać nie tylko dla celów zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>