tabletki antykoncepcyjne

Nowoczesne środki antykoncepcyjne cechuje bardzo wysoka skuteczność. Wskazuje się, że wraz z rozwojem technologii zapobieganie niechcianym ciążom stało się znacznie łatwiejsze. Przede wszystkim prezerwatywy stały się bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Sprawia to, że ryzyko zajścia przez kobietę w ciążę – przy prawidłowo zastosowanym kondomie – jest praktycznie bliskie zeru. Należy jednak mieć na uwadze, iż dotychczas nie opatentowano metody, która gwarantowałaby pełne bezpieczeństwo.

Jedyną możliwością, która nie jest jednak traktowana jako środek antykoncepcyjny, jest wazektomia. Zabieg ten polega na podwiązaniu nasieniowodów u mężczyzny lub jajowodów u kobiety. Niestety, taka operacja jest nieodwracalna, co powoduje, że potencjał rozrodczy danej osoby ulega całkowitej utracie. Ponadto dobrze mieć na uwadze, iż omawiany zabieg w Polsce wykonywany jest jedynie w ściśle określonych przypadkach, gdy występują wskazania lekarskie do jego przeprowadzenia.

Najbardziej skuteczną formą antykoncepcji są tabletki hormonalne. Zażywane są one przez kobietę. Ich działanie polega na zatrzymaniu cyklu jajeczkowania. Tym samym gameta nie może zostać prawidłowo zapłodniona. Wskazuje się, że istnieje spore ryzyko związane z stosowaniem tej metody antykoncepcji. Skutki uboczne, jakie kobieta przeżywa w trakcie terapii hormonalnej, szczególnie na jej początku, są bardzo dotkliwe. Przede wszystkim panie uskarżają się wówczas na bóle głowy, migreny, nudności oraz wymioty.

para

W skrajnych przypadkach może dojść do hirsutyzmu, czyli wystąpienia na skórze ciała nadmiernego owłosienia. Obecnie jednak medykamenty dostępne na rynku są relatywnie bezpieczne, co sprawia, że kobiety bardzo chętnie po nie sięgają. Takie leki wydawane są jednak na receptę, dlatego niezbędna jest wcześniejsza wizyta u właściwego lekarza. Będzie on w stanie jednoznacznie ocenić, czy nie występują żadne przeciwwskazania do stosowania terapii hormonalnej.

Wiele kobiet, w szczególności młodych, zastanawia to, czy biorąc tabletki antykoncepcyjne można zajść w ciąże. Podobnie jak w przypadku innych metod antykoncepcyjnych, także i w przypadku stosowania hormonów istnieje takie ryzyko. Wynika to z faktu, że środki farmakologiczne nie zawsze cechuje stuprocentowa skuteczność. Należy mieć na uwadze, że tabletki mogą być przeterminowane. W takich sytuacjach nie powodują one zatrzymania procesu jajeczkowania, co bezpośrednio zwiększa ryzyko zajścia przez kobietę w ciążę.

Ponadto środki hormonalne powinny być przyjmowane regularnie

Pominięcie nawet jednej dawki może spowodować, iż cały cykl jajeczkowania nie zostanie przerwany. Dlatego bardzo ważne jest, aby przyjmować wszelkie zalecane dawki o odpowiednich godzinach. W przeciwnym wypadku ryzyko zajścia przez kobietę w ciążę znacząco rośnie. Ponadto w sytuacjach, gdy tabletka zostanie zwrócona, na przykład wskutek choroby żołądkowej, niezbędne jest uzupełnienie dawki. Należy o tym pamiętać, ponieważ tylko w takim przypadku możliwe jest skuteczne zapobieganie ciąży.

czy biorąc tabletki antykoncepcyjne można zajść w ciąże

Istnieje szereg alternatywnych środków antykoncepcyjnych, które są stosowane razem z terapią hormonalną. Potocznie określa się je jako drugie zabezpieczenie. Najczęściej jest spotykane jednoczesne używanie prezerwatywy i przyjmowanie tabletek hormonalnych. Takie połączenie wydaje się być najbardziej optymalne. Wiele kobiet korzysta również z kapturków dopochwowych, jednakże w ostatnich latach są one mało popularne z uwagi na osłabienie doznań obu stron w trakcie stosunku.

Warto również mieć na uwadze, iż istnieją skuteczne metody kontrolowania wytrysku, które mogą stanowić uzupełnienie skutecznej antykoncepcji. Stosunek przerywany nie różni się znacząco od tradycyjnego, dlatego warto zainteresować się tą kwestią. Odpowiednio stosowana antykoncepcja w połączeniu z takimi technikami znacząco ogranicza ryzyko zajścia przez kobietę w ciążę i sprawia, że możliwe jest świadome i odpowiedzialne planowanie założenia rodziny. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć dogodny moment na urodzenie dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here