czy kasza jaglana ma gluten

Dieta bezglutenowa w ostatnim czasie zyskuje coraz więcej zwolenników. Sięgają po nią osoby, które mają problem z trawieniem glutenu oraz cierpiące na celiakię i nietolerancję. Osoby te muszą zwracać szczególną uwagę na produkty, które spożywają, gdyż ich spożycie może mieć poważne skutki zdrowotne. Jak się okazuje nietolerancja glutenu to wbrew pozorom dosyć częsta przypadłość, na szczęście jednak na rynku pojawia się coraz więcej produktów oznaczonych jako bezglutenowe.

Czym jest gluten?

Gluten jest to mieszanina białek roślinnych, występujących w różnych odmianach pszenicy, a także w jęczmieniu, owsie i życie. Znajdziemy go w makaronach, pieczywie i niektórych kaszach. Może również pojawić się w słodyczach, nabiale oraz niektórych wyrobach garmażeryjnych. Z tego powodu osoby wystrzegające się glutenu w swojej diecie powinny uważnie przyglądać się informacjom zawartym na opakowaniach produktów.

Jak już wiemy, gluten może pojawić się również w kaszach, jednak nie we wszystkich. W dalszej części artykułu przyjrzymy się jednej z kasz i sprawdzimy, czy kasza jaglana ma gluten.

Kasza jaglana – królowa wśród kasz

Kasza jaglana to najstarsza ze znanych kasz. Często nazywana jest królową kasz, ze względu na swoje właściwości. Jest dobrym źródłem białka roślinnego, przez co bardzo często pojawia się jako podstawowy składnik diet roślinnych. Kasza jaglana jest zasadotwórcza, dzięki czemu pomaga nam odkwasić organizm i zachować równowagę kwasowo-zasadową, która jest konieczna dla zachowania dobrego zdrowia oraz samopoczucia. Zawiera również węglowodany złożone, a także duże ilości witamin z grupy B, które korzystnie wpływają na układ nerwowy.

kasza jaglana

Oprócz tego zawiera krzemionkę, która ma bardzo dobry wpływ na wygląd skóry, włosów i paznokci oraz zapobiega odwapnianiu kości, a także wpływa na przemianę materii, pomagając w odchudzaniu. Kasza jaglana zawiera również witaminy E i lecytynę, które poprawiają pamięć i koncentrację oraz cenne składniki mineralne jak żelazo, potas, magnez, wapń, fosfor i miedź. Jest to również bardzo lekkostrawna kasza, po którą warto sięgnąć w trakcie rekonwalescencji, można ją również podawać dzieciom, a nawet niemowlętom jako jeden z pierwszych produktów zbożowych w ich diecie.

Kasza jaglana jest jedną z najbardziej wszechstronnych kasz, można ją używać w bardzo wielu różnych formach. Podstawowym użyciem jest spożywanie jej w ugotowanej formie, jako zamiennik ryżu, ziemniaków lub makaronu. Można również przyrządzić z niej budynie, kleiki, słodkie kremy, ciasta oraz burgery, kotlety, można także faszerować nią warzywa. Zmielona kasza jaglana sprawdzi się również jako mąka, z której będziemy mogli zrobić naleśniki, a nawet upiec chleb. Szczególnie polecana jest na śniadanie, gdyż jest bardzo lekkostrawna i sycąca i da nam energię na cały dzień.

Sposobów spożywania kaszy jaglanej jest naprawdę mnóstwo, dlatego warto z nią eksperymentować i odnaleźć formę, która będzie nam najbardziej odpowiadać.

Zasadnicze pytanie jednak brzmi – czy kasza jaglana ma gluten?

Ze względu na dobroczynne właściwości kaszy jaglanej powinniśmy ją na stałe wprowadzić do swojego jadłospisu. Jednak czy wszyscy mogą ją spożywać? Na szczęście okazuje się, że tak.

dziecko je

Kasza jaglana powstaje z prosta, które jest zbożem bezglutenowym, tak więc osoby cierpiące na celiakię lub nietolerancję glutenu mogą śmiało sięgnąć po właśnie tę kaszę i korzystać z jej dobrodziejstw, takich jak właściwości odżywcze, mnóstwo witamin oraz makroelementów.
Osoby wystrzegające się glutenu w swojej diecie powinny szczególnie przyjrzeć się kaszy jaglanej zwłaszcza, że można wykonać z niej mnóstwo różnych potraw, a nawet upiec bezglutenowy chleb ze zmielonej kaszy.

Po tej krótkiej analizie możemy śmiało stwierdzić, że nie ma potrzeby dłużej się zastanawiać, czy kasza jaglana ma gluten i czy jest warta naszej uwagi, tylko koniecznie włączyć ją do swojego jadłospisu, niezależnie, czy tolerujesz gluten czy nie.

Warto, by kasza jaglana, królująca wśród kasz o najcenniejszych właściwościach zdrowotnych, królowała również w naszej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here