czy po wyrwaniu zęba można palić

Ekstrakcja ósemki – potocznie nazywanej zębem mądrości – może wiązać się z różnorodnymi komplikacjami. Sam zabieg do najprzyjemniejszych nie należy. Jeżeli właśnie się do niego przygotowujesz, dobrze by było, abyś jak najlepiej się z nim zapoznał, bo najprawdopodobniej zminimalizuje to twój lęk. A strach jest czymś jak najbardziej zrozumiałym.

Wyrywanie zębów mądrości bywa zabiegiem bolesnym, a przynajmniej nieprzyjemnym, zwłaszcza jeśli twój ząb nadal tkwi pod dziąsłem i konieczne okaże się jego dłutowanie. Pamiętaj jednak, że choć do lekarz odpowiada za pomyślność zabiegu, ty masz wpływ na to, co się stanie tuż po nim. Jeżeli więc chcesz, by rana goiła się szybko, a dolegliwości bólowe minęły już po paru dniach, musisz koniecznie przestrzegać zaleceń swojego stomatologa. Z tego tekstu dowiesz się, czy po wyrwaniu zęba można palić, czy można jeść oraz jak ogólnie postępować, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań.

Ostrożność powinieneś zachować od momentu wyjścia z gabinetu

gabinet dentystyczny

W miejscu po ósemce lekarz umieści specjalny tampon, który ma za zadanie zatamować wstępne krwawienie i doprowadzić do pojawiania się skrzepu. Na pewno zostaniesz poinstruowany, kiedy powinieneś wyciągnąć wacik z rany – a należy to zrobić po upływie około dwudziestu, maksymalnie trzydziestu minut. Błędem jest przetrzymywanie tamponu dłużej. Nawet jeśli wydaje ci się, że dzięki temu rana będzie goić się lepiej, a krew mocniej zakrzepnie, to niestety tak się nie stanie – a twoja nadgorliwość może zakończyć się rozwojem bardzo, ale to bardzo nieprzyjemnej dolegliwości.

Na wskutek pozostawienia tamponu na ranie często dochodzi bowiem do powstania tzw. suchego zębodołu. Chcesz wyciągnąć sam wacik, a niestety wyciągasz go razem ze skrzepem, który się do niego przykleił. W takim wypadku rana pozostaje niczym nieochroniona i staje się niezwykle wrażliwa na działanie wiatru, mrozu oraz gorących i zimnych napojów. Jeżeli coś takiego ci się zdarzy, pamiętaj, aby bezzwłocznie udać się do lekarza. Suchy zębodół wymaga niestety leczenia stomatologicznego.

Przechodzimy do tematu najbardziej interesującego dla wszystkich nałogowców – czy po wyrwaniu zęba można palić i pić napoje alkoholowe? Najprawdopodobniej porozmawiasz na ten temat już w gabinecie stomatologicznym. Jeżeli jesteś nałogowym palaczem, zapewne nie wyobrażasz sobie, że mógłbyś przetrwać chociażby jeden dzień bez puszczenia dymka.

A niestety będzie to jedno z zaleceń. Jeżeli chcesz, aby rana prawidłowo się goiła, musisz zapomnieć o papierosach przynajmniej na te dwa, trzy dni. Nikotyna hamuje bowiem przepływ krwi, przez co regenerującym się tkankom zaczyna brakować tlenu. Krew nie chce krzepnąć i przez cały czas sączy się z miejsca, w którym wcześniej była ósemka. Alkohol nie jest aż tak groźny jak wyroby nikotynowe, ale mimo wszystko też powinieneś go sobie odpuścić na przynajmniej trzy dni. Po tym czasie będziesz mógł wrócić do swoich ukochanych nałogów. O ile oczywiście rana poprawnie się zagoi i nic się z nią złego nie stanie.

ząb

Po wyrwaniu zęba mądrości musisz też ogólnie uważać na to, co jesz i co pijesz. Szczególnie niewskazane są gorące dania i napoje. Unikaj ich w dniu, w którym przeprowadzałeś zabieg. Jest to bardzo ważne w szczególności z tego względu, że podane ci wcześniej znieczulenie sprawi, że nie będziesz w stanie odczuć, czy przypadkiem temperatura potrawy nie jest zbyt wysoka. Grozi to poparzeniem gardła i błony śluzowej jamy ustnej, a oprócz tego istnieje ryzyko wypadnięcia skrzepu.

Bardzo możliwe, że po ekstrakcji będzie się utrzymywać spora opuchlizna. Czasami dochodzi nawet do szczękościsku – próbujesz otworzyć jamę ustną, ale jesteś w stanie tylko delikatnie rozchylić zęby. W tym okresie opieraj swój jadłospis na przecierach, zupach i kremach. Korzystaj też z jogurtów naturalnych, serków wiejskich oraz kefirów. Twój organizm po zabiegu na pewno będzie wymęczony, dlatego pozwól sobie w tym czasie na dłuższy odpoczynek. Relaks dobrze ci zrobi. Wypoczęty organizm zawsze szybciej się regeneruje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here