czym ocieplić dom

Ocieplenie domu przy pomocy odpowiednio dopasowanych materiałów to jedna z najważniejszych prac wykończeniowych o których musimy pamiętać, zanim będziemy mogli zamieszkać w danym miejscu. Nie możemy zapominać, że żyjemy w raczej chłodnym klimacie, w którym przez większą część roku musimy radzić sobie z niskimi temperaturami.

Oczywiście, dysponujemy różnymi technologiami grzewczymi, pozwalającymi na utrzymywanie w domu zadowalających temperatur. Bez dodatkowego ocieplenia musielibyśmy jednak przeznaczać na ogrzewanie mnóstwo pieniędzy. Wybór dobrych rozwiązań jest tu świetną inwestycją, dzięki której później będziemy cieszyli się znacznie niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Warto oczywiście zastanowić się, czym ocieplić dom

Wybór jest tu bardzo szeroki. Do wykonywania dociepleń możemy wykorzystać różne materiały. Odznaczają się one zarówno odmiennymi cechami jak i cenami. Warto zatem dobrze przyjrzeć się każdemu z nich i zastanowić się, które rozwiązanie będzie idealne akurat w naszym domu.

Jeśli chodzi o najbardziej klasyczne i sprawdzone rozwiązania, na pierwszy plan wysuwa się tu styropian oraz wełna mineralna. Na temat styropianu funkcjonuje wiele błędnych przekonań. Wielu ludzi uważa przede wszystkim, że jest to materiał zbyt łatwopalny, aby mógł być bezpiecznie stosowany w domu. W rzeczywistości jednak materiał ten jest w pełni bezpieczny, również pod innymi względami. Jego istotną zaletą jest to, że nie posiada w sobie żadnych toksycznych substancji, mogących w jakikolwiek sposób zagrażać ludzkiemu zdrowiu. Jest to ponadto materiał bardzo trwały. Wykazuje dużą odporność na zagrożenia takie jak pleśń, dzięki czemu taka izolacja może bez problemów służyć przez bardzo długi czas. Oczywiście, właściwości termoizolacyjne styropianu również są jak najbardziej zadowalające.

salon

Materiałem, który od kilku lat szturmem zdobywa polski rynek dociepleń jest pianka poliuretanowa. Rozwiązanie to posiada mnóstwo zalet które sprawiają, że w większości przypadków jest to zdecydowanie najlepsza propozycja. Stosowanie pianki rozwiązuje przede wszystkim istotne problemy, które obecne są przy innych materiałach.

Jednym z największych problemów w przypadku styropianu czy wełny mineralnej jest istnieje tak zwanych mostków termicznych. Zarówno styropian jak i wełna układane są w postaci osobnych elementów, które następnie są ze sobą łączone. Niezależnie od tego, jak mocne są owe połączenia, zawsze istnieją między nimi choćby minimalne przerwy, przez które ciepło może swobodnie uciekać.

Z pozoru są to bardzo niewielkie otwory, ale w skali całego ocieplenia ich łączna powierzchnia może być naprawdę spora. Szacuje się, że przy ocieplaniu standardowego dachu za pomocą styropianów, powierzchnia mostków termicznych może wynosić nawet kilka metrów kwadratowych. Jednym słowem, w ociepleniu naszego dachu istnieje dziura o tak dużej powierzchni, przez którą nieustannie ucieka ciepło. Problem ten można rozwiązać dzięki zastosowaniu pianki poliuretanowej.

dom

W odróżnieniu od pozostałych materiałów, pianka tworzy na ocieplanej powierzchni zwartą warstwę, pozbawioną jakichkolwiek przerw. Nakłada się ją na ściany przy pomocy dozownika pod dużym ciśnieniem. W krótkim czasie od jej nałożenia, pianka twardnieje i zwiększa swoją objętość. Jest to szczególnie istotne w przypadku ocieplania poddasza i samego dachu. W tych miejscach istnieją często konstrukcje o wielu zakamarkach, do których bardzo trudno się dostać. Dokładne ocieplenie takich miejsc za pomocą styropianu czy wełny jest praktycznie niemożliwe. Pianka bez problemu wchodzi nawet w najmniejsze zakamarki i szczelnie je wypełnia.

Warto zatem dokładnie zainteresować się tym tematem aby wiedzieć, czym ocieplić dom. Każde rozwiązanie posiada swoją charakterystykę oraz – oczywiście – odmienne ceny. Z drugiej strony, nie powinniśmy na siłę kierować się tu jedynie kosztami. Jest to inwestycja na całe dekady, zatem lepiej na tym nie oszczędzać. Ponadto lepsze ocieplenie oznacza zwykle niższe rachunki za ogrzewanie i wyższy komfort we własnym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here