Należy zdawać sobie sprawę, że w pewnym momencie silikon przestaje być szczelny. Może wtedy nie tylko pęknąć, ale również stracić swoją przyczepność do kabiny prysznicowej czy płytek ceramicznych. W takich sytuacjach konieczne będzie usunięcie silikonu, a następnie położenie nowej warstwy w celu odpowiedniego zabezpieczenia danej przestrzeni przed ewentualnym działaniem wilgoci. Czym wyczyścić silikon w najlepszy sposób?
Najprostsze sposoby na usunięcie silikonu
Warto wiedzieć, że nie powinno być większych problemów z usunięciem silikonu z twardej lub gładkiej powierzchni. W przypadku miękkiego silikonu dana osoba będzie mogła zdecydować się na zalanie go większą ilością najzwyklejszego płynu do mycia naczyń. Następnie po kilku minutach wystarczy zebrać go np. ścierką czy gąbką. W sytuacji, gdy jednak omawiany silikon zacznę tężeć, rekomendowane jest zaczekanie do momentu, aż całkowicie stwardnieje. Można wtedy zdecydować się na bardzo ostrożne podważenie szpachelką, by możliwe było delikatne zdjęcie skrobakiem.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że usuwanie starego silikonu jest znacznie trudniejszym zadaniem. Można pozbyć się go ostrym narzędziem, do którego należy zaliczyć np. spiczasty nożyk. Praca będzie wymagała od użytkownika bardzo dużej precyzji, a także ogromnej uwagi, gdyż łatwo jest uszkodzić powierzchnię kabiny prysznicowej czy płytki. W przypadku, gdy nie będzie możliwe usunięcie całego silikonu, mogą być przydatne różnego rodzaju środki chemiczne np. tradycyjny rozpuszczalnik czy zmywacz silikonu. Oczywiście może to być także specjalny produkt przeznaczony do rozpuszczania silikonu. Rekomendowane jest jednak uważanie, gdyż produkty mogą przyczynić się do matowienia powierzchni z tworzywa sztucznego.
Czym można rozpuścić silikon?
Trzeba zdawać sobie sprawę, że usuwanie silikonu z płytek jest zdecydowanie prostszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Szczególnie w sytuacji, gdy substancja będzie świeża. Istotne będzie bardzo szybkie działanie. Rozlany silikon należy zdjąć szpachelką, a pozostałą część zebrać papierem czy ścierką. Osoby, które zastanawiają się w jaki sposób możliwe będzie usunięcie zaschniętego silikonu z kafelek powinny zalać je płynem przeznaczonym do mycia naczyń. Silikon nie tylko zmiękczy się, ale również rozpuści. Nie jest jednak zalecane dodawanie do mieszanki wody, ponieważ może wtedy nie zadziałać. W momencie, gdy silikon się się rozpuści rekomendowane jest starcie go z płytek ceramicznych, a następnie wytarcie suchą ściereczką.
Można także zdecydować się obłożenie kostkami lodu niedużej ilości tężejącego silikonu. W ten sposób silikon stwardnieje, a następnie pokruszy się. Resztki silikonu należy bardzo delikatnie usunąć nożem czy żyletkom. Nie można oczywiście zapomnieć, by nie moczyć wodą miękkiego silikonu, może dojść do jego rozmazania się na podłodze czy ścianie.
W jaki sposób można usunąć silikon z płytek?
W przypadku, gdy silikon będzie zbyt stary możliwe jest pozbycie się go na dwa sposoby: na sucho albo za pomocą właściwego preparatu chemicznego. Należy podkreślić, że zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie będzie bazowało na mechanicznej metodzie.
Sposób „na sucho” polega na skrobaniu za pomocą nożyka pod optymalnym kątem. Jest to oczywiście bardzo pracochłonna metoda, która będzie wymagała dodatkowo od użytkownika skupienia.
Z kolei osoby, które są zainteresowane wykorzystaniem środków chemicznych powinny zdecydować się na specjalistyczne preparaty. Warto bowiem wiedzieć, że środki chemiczne są w stanie nie tylko i wyłącznie zmiękczyć stary silikon, ale również ewentualne plamy powstałe po silikonie. Osłabiona zostanie wtedy ich przyczepność do podłoża.
Należy również zaznaczyć, że zdecydowana większość środków chemicznych rozpocznie swoje działanie po zaledwie kilkunastu minutach od momentu nałożenia. Następnie wystarczy tylko i wyłącznie zdjąć całość przy pomocy szpachelki. W przypadku ewentualnych konieczności można podjąć decyzję o powtórzeniu czynności nawet kilka razy.