czym zagęścić zupę

Zdecydowana większość osób w chłodne jesienne dni z przyjemnością sięga po sycące, a także rozgrzewające zupy. Ponadto należy zdawać sobie sprawę, że w niektórych domach zupy nie są tylko i wyłącznie częścią obiadu, ale stanowią główne danie. Podawane są bowiem z większą ilością chleba, pieczywem czosnkowym czy naleśnikami. Bardzo często miłośnicy zup w chłodniejsze dni zainteresowani są znacznie bardziej treściwymi daniami. Gotowane są zatem przez nich grochówka, kapuśniak czy zupa gulaszowa. Czym zagęścić zupę?

Warto zdawać sobie sprawę, że w tej kwestii człowieka ograniczają tylko i wyłącznie upodobania kulinarne, rodzaj zupy oraz smak, który planuje się uzyskać.

Zagęszczanie mąką

Należy mieć świadomość, że zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na zagęszczenie zupy jest dodanie do niej mąki. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, aby jeszcze przed dodaniem mąki bardzo dokładnie zmieszać ją z zimniejszą wodą. Następnie rekomendowane jest rozcieranie jej łyżką czy trzepaczką, aż do momentu, w którym nie będą występowały grudki. Przygotowana w ten sposób mąka może zostać bardzo powoli dodana do zupy. Nie można zapomnieć, by cały czas mieszać. Świetnym rozwiązaniem będzie nawet zdjęcie zupy z gazu. Następnie po dodaniu mąki zalecane jest ponowne nastawieniu na gaz. Warto wiedzieć, że mąka w zdecydowanej większości przypadków stosowana jest do zagęszczania zup gulaszowych i grzybowych.

talerz z zupą

Zagęszczanie zasmażką

Nie wszyscy mają świadomość, że zasmażka również jest mąką, jednak przygotowywaną na bazie z tłuszczu, czyli oleju albo masła. Rekomendowane jest rozgrzanie na patelni tłuszczu, a następnie dodanie mąki. Kolejnym etapem jest bardzo dokładne mieszanie trzepaczką, a także trzymanie na mniejszym ogniu aż do momentu, w którym zasmażka nabierze delikatnego złotego koloru. Należy podkreślić, że wspomnianą zasmażką przeważnie zagęszcza się kapuśniaka z kaszą jęczmienną.

Zagęszczanie śmietaną

Kolejnym bardzo popularnym sposobem na zagęszczenie zupy jest dodanie śmietany. Warto zdawać sobie sprawę, że śmietana nie tylko i wyłącznie sprawi, że dana zupa zyska dodatkowej gęstości, ale również smak. Koniecznie należy pamiętać, aby nie dodawać pod żadnym pozorem wspomnianej śmietany bezpośrednio do gorącej zupy. Wystarczy bowiem odlać trochę zupy do osobnej miseczki, a następnie odstawić do wystygnięcia. Kolejnym krokiem jest dodanie do niej śmietany i powolne mieszanie. Przygotowana w ten sposób śmietana może być dopiero dodana na garnka, w którym znajduje się gorąca zupa. Warto podkreślić, że śmietanka doskonale zda egzamin w przypadku zupy pomidorowej, grzybowej, koperkowej czy ogórkowej.

zupa

Zagęszczanie pieczywem

Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie przepadają za zupami zagęszczanymi mąką będzie pieczywo razowe. Nie wszyscy mają świadomość, że metoda ta jest nie tylko zdrowsza, ale również smaczniejsza. Warto wiedzieć, że dodatek pieczywa razowego będzie w stanie doskonale zagęścić zupę. Można bowiem bez żadnego problemu pokroić kromki chleba na mniejsze kawałki albo dokonać ich rozdrobnienia w mikserze. Następnie należy je dodać do zupy, gdy będzie już prawie gotowa. Rozwiązanie może być z powodzeniem stosowane do zupy grzybowej czy wiejskiej zupy z soczewicą oraz fasolą.

Zagęszczanie serem

Jest to nie tylko i wyłącznie bardzo prosta, ale również niezwykle smaczna metoda na zagęszczenie zupy. Doskonale zdadzą egzamin ser mascarpone czy serki topione. W przypadku wspomnianych produktów należy postępować praktycznie tak samo jak ze śmietaną. Rekomendowane jest zatem odlanie zupy do osobnego naczynia, a następnie zostawienie jej do wystudzenia. Następnie należy bardzo dokładnie mieszać i dodać ser do garnka z zupą. Trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniany ser topiony doskonale zda egzamin jako dodatek do zupy kremowej z pora. Z kolei ser mascarpone idealnie będzie w stanie podkręcić smak zupy rybnej z pieczonego łososia.

Zagęszczanie jajkiem

Należy mieszać widelcem lub trzepaczką żółtko jajka ze śmietaną albo odrobiną zupy, a następnie bardzo powoli dodawać do gorącej zupy cały czas mieszając.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here