czyszczenie nosa

Każda część ciała jest potrzebna, nawet tak mała jak nos. Jak ważny jest nos w procesie oddychania wie ten, kto ma nieżyt nosa, a jeszcze bardziej ten, który ma na stałe uszkodzony nos i musi oddychać wyłącznie ustami. Oddychanie samymi ustami choć jest możliwe, lecz jest bardzo niewygodne i męczące, gdyż człowiek przede wszystkim oddycha nosem lub nosem i ustami. Nos jest wyniosłością w obrębie twarzy i stanowi drogę przepływu powietrza podczas oddychania. Powietrze zanim dostanie się do układu oddechowego w nosie jest nawilżane i ocieplane.

os zbudowany jest z nozdrzy przednich oddzielonych od siebie przegrodą nozdrzy oraz z przegrody nosowej, która rozdziela jamę nosową na dwie części. Na końcu znajdują się nozdrza tylne prowadzące do gardła. Zewnętrzna cześć nosa zbudowana jest z tkanki kostnej i chrzęstnej. Wyróżnia się grzbiet nosa, nasadę i wierzchołek nosa. Aby dobrze się oddychało konieczne jest czyszczenie nosa, lecz nie poprzez publiczne dłubanie w nosie, co wcale nie rzadko się zdarza i co jest niestosowne, niekulturalne i obrzydliwe. A niestety często spotykane nawet wśród ludzi znanych publicznie,jak na przykład polityków.

dziewczyna

Dłubanie w nosie jest nałogiem, czyli można się uzależnić od tej niemiłej dla otoczenia czynności. Dłubanie w nosie jest czynnością mającą na celu oczyścić nos, lecz nie powinno się jej wykonywać poza łazienką. A tylko w miejscu odosobnionym z dopływem bieżącej wody i takim miejscem jest właśnie łazienka. Dłubanie w nosie ma za zadanie usunięcie zeschniętej wydzieliny zazwyczaj przy pomocy palca. Zbyt mocna czynność może doprowadzić do uszkodzenia i krwawienia z nosa. Czynność ta może nieść ze sobą także inne zagrożenia, jak na przykład infekcje, a nawet perforację przegrody nosowej.

Nos i otaczające go tkanki są silnie unaczynione i dlatego łatwo o infekcję i przeniesienie jej z nosa do mózgu. I choć rzadko to się zdarza, to jednak możliwa jest taka okoliczność. Dlaczego dłubiemy w nosie? Przyczyną dłubania w nosie jest zaleganie zeschniętej wydzieliny śluzowej, która utrudnia oddychanie lub swędzenie nosa. Lecz dłubać w nosie możemy także z przyzwyczajenia lub podczas zdenerwowania. W ten sposób uzewnętrzniamy swoje emocje i przyzwyczajenia mające często korzenie w latach dziecięcych. Czyszczenie nosa, to częste działanie podczas nieżytu nosa. Nieżyt nosa jest objawem zapalenia błony śluzowej nosa lub zatok przynosowych.

Najczęstszym objawem nieżytu nosa jest świąt nosa i gardła, wyciek z nosa lub zatkany nos, drapanie w gardle oraz kichanie, gorączka, ból głowy i osłabienie. Lecz nieżyt nosa może mieć także podłoże alergiczne. Kiedy to podczas sezonowego pylenia roślin dochodzi do uczulenia na pyłki. Wówczas pojawia się katar, kichanie, drapanie w gardle, załzawienie i świąt oczu. Różnego rodzaju alergie są powodem nieżytu nosa nawet u 60% dzieci oraz 30% ludzi dorosłych. Alergiczny nieżyt nosa jest reakcją na alergen działający drogą wziewną.

nos

Największy wpływ mają pyłki roślinne, pleśń, kurz i sierść zwierząt

Jak uciążliwe jest uczulenie na wyżej wymienione alergeny wie coraz więcej osób na świecie, gdyż każdego roku coraz więcej ludzi zapada na różnego rodzaju alergie. Naukowcy szacują, że za kilkanaście lat każdy człowiek na ziemi będzie miał alergię na jakiś alergen. Alergenem nazywa się każdą substancję pochodzącą z zewnątrz i wywołującą reakcję uczuleniową, czyli alergię. Alergenami mogą być zarówno substancje pochodzenia roślinnego, jak i substancje pochodzenia zwierzęcego oraz różne proste związki chemiczne np. leki.

Wszystkie alergeny dzieli się na wziewne (występujące w powietrzu), pokarmowe (zawarte w pokarmach roślinnych i zwierzęcych), kontaktowe (wywołujące alergie po zetknięciu się ze skorą osoby uczulonej) oraz te związane z obecnością grzybów i pleśni. Wracając do kataru, to trzeba powiedzieć, że najczęstszą jego przyczyną są zakażenia wirusowe roznoszone drogą kropelkową. Dlatego chcąc zapobiec katarowi należy unikać zwłaszcza wiosną i jesienią ludzi zakatarzonych, przeziębionych i chorych na grypę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here