Wsparcie rozwoju dziecka

Chcąc wychować dziecko dobrze radzące sobie w każdym obszarze życia, należy odpowiednio wcześnie zadbać o jego rozwój. Istotny jest rozwój w każdym obszarze, zarówno motorycznym, jak i poznawczym oraz społecznym. Zastanawiasz się, jakie jest Twoje zadanie i jak aktywizować postępy u swojej pociechy? W poniższym tekście wyjaśniamy tę kwestię.

Rozwój motoryczny

Niektórym rodzicom wydaje się, że rozwój dziecka w zakresie motoryki przebiega automatycznie. Nic bardziej mylnego. Aby maluch  miał dobrą koordynację ruchową, był ogólnie sprawny, a jego kości prawidłowo się rozwijały, konieczna jest właściwa stymulacja. Im szybciej dziecko staje się aktywne, tym lepiej. Dlatego tak ważna jest aktywizacja dziecka już od momentu, gdy jest w stanie chodzić. Warto sprawić maluchowi rowerek biegowy. Zalecamy także częste spacery i zachęcanie dziecka do aktywności na placu zabaw. Ważne są wszelkie czynności, które wymagają pracy nad koordynacją wzrokowo-ruchową, orientacją w przestrzeni czy utrzymywaniem równowagi. Działania tego typu skutkują lepszą sprawnością fizyczną w dorosłości. Co więcej, wspierają krążenie krwi, doprowadzając do większego ukrwienia mięśni. Stymulują również uwapnienie i wzrost kości.

Rozwój poznawczy

Równie ważną kwestią jak rozwój motoryczny, jest rozwój poznawczy. Mowa tutaj o wszelkich umiejętnościach poznawania świata. Funkcje poznawcze to pamięć, uwaga, czy też logiczne myślenie. W jaki sposób od najmłodszych lat dbać o prawidłowy rozwój dziecka w tym obszarze? Przede wszystkim należy zapewnić maluchowi dostęp do wszelkich zabawek edukacyjnych. Na początku odpowiednie są najprostsze zabawki tego typu, wymagające rozpoznawania kształtów czy kolorów. Później zadania powinny być coraz trudniejsze. W późniejszych latach warto wdrożyć gry logiczne. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele gier, które rozwijają poznawczo maluchy. Aby dzieci chętnie z nich korzystały, dobrze, aby rodzice chętnie uczestniczyli w rozgrywce. Jest to również doskonała okazja na spędzenie wspólnego czasu ze swoją pociechą.

Rozwój poznawczy

Rozwój społeczny

Poza rozwojem motorycznym i poznawczym kluczową rolę odgrywa rozwój społeczny. Aby dziecko dobrze radziło sobie w życiu, musi wykształcić u siebie najważniejsze umiejętności społeczne. Dlatego też warto dbać o stały kontakt malucha z rówieśnikami. Dzieci wiele uczą się w tym obszarze, uczęszczając do przedszkola. Nieco starsze pociechy warto wypuszczać z domu samodzielnie, aby spędzały czas z rówieśnikami na podwórku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że rozwój społeczny w dużej mierze jest powiązany z rozwojem emocjonalnym. Dlatego pozytywny wpływ będą tutaj miały kontakt dziecka ze zwierzętami, a także szczere rozmowy o uczuciach z rodzicami.

O rozwój dziecka warto zadbać kompleksowo. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że rozwój nie zachodzi sam z siebie, bez względu na okoliczności. Aby dziecko wyrosło na sprawne motorycznie, intelektualnie i społecznie, trzeba odpowiednio o nie zadbać, właściwie stymulując rozwój w każdym z tych obszarów. Sposobów na to jest wiele.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here