czyszczenie uszu psa

Decydując się na posiadanie zwierzęcia, zobowiązujemy się zapewnić mu jak najlepsze warunki. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, jednak niektórzy nie zdają sobie sprawy i porzucają swoje psy, które później znajdują się w schroniskach czekając aż ktoś da im kochający dom. Przed zakupem, bądź adopcją psa warto wiedzieć ile będzie kosztowało jego utrzymanie i przygotować się na taki wydatek. Miesięczny koszt utrzymania średniej wielkości psa to około 100 zł. Mieści się w tym karma dobrej firmy, przysmaki dentystyczne, oraz ciastka do ćwiczeń. Wizyty u weterynarza także sporo kosztują. Musimy się liczyć z tym, że jeśli pies zachoruje to koszty leczenia mogą wynieść nawet kilkaset złotych. Jednak przy odpowiedniej opiece nasz pupil nie powinien mieć problemów ze zdrowiem.

Jak zajmować się psem?

duży pies

Zanim pies pojawi się w domu musimy skompletować wyprawkę. Najważniejsze są miski, z których pies będzie jadł i pił. Najlepiej wybrać te metalowe lub ceramiczne. Kolejną rzeczą jest posłanie, w którym nasz piesek będzie czuł się bezpiecznie. Legowisko jest przydatne wtedy gdy nie chcemy, żeby pies spał z nami w łóżku. Jeśli od przybycia do naszego domu pokażemy mu jego miejsce, to z pewnością będzie tam spał. Legowisko możemy ustawić obok łóżka, dzięki temu piesek będzie się czuł bezpiecznie w nowym miejscu. Następnie musimy zakupić akcesoria pielęgnacyjne, a mowa tutaj o szczotce do sierści, szamponie i o obcinaczu do pazurów.

Oczywiście pazury może obciąć weterynarz, jednak większość psów boi się tam chodzić. Robiąc to samemu w domu nie będziemy niepotrzebnie stresować zwierzęcia. Do tego dochodzi czyszczenie uszu psa, do którego używamy specjalnych produktów. To samo dotyczy oczu. Również do kąpieli musimy kupić szampon przeznaczony dla psa, ponieważ ludzkie produkty mają inne pH. W przypadku szczeniaka musimy kupić podkłady higieniczne do nauki czystości. Ostatnią rzeczą którą musimy zakupić jest karma i przysmaki.

Jaką karmę dla psa wybrać?

Gotowa karma to podstawa żywienia większości psów. Jest to łatwy i szybki sposób na zaspokojenie psiego głodu. Nie musimy poświęcać czasu na planowanie i gotowanie urozmaiconych posiłków, co może być dość czasochłonne. W karmie dobrej jakości mamy dużą ilość mięsa. Powinno znajdować się na pierwszym miejscu w składzie. Im więcej mięsa tym lepiej. Dostępne są także karmy wegańskie, które oparte są na białkach roślinnych. Czytając skład musimy wykluczyć karmy, w których na pierwszym miejscu są szkodliwe zboża.

Karmy z hipermarketu powinniśmy unikać szerokim łukiem, ponieważ w swoim składzie zawierają prawie same zboża, a zawartość mięsa z reguły nie przekracza czterech procent. Dobrej jakości karmę możemy kupić w większym worku, pakowane po 12 lub 15 kilogramów. Taki worek starczy nam na 3-4 miesiące w zależności od wagi i wieku psa, a kosztuje około 150 złotych. Co daje nam nieco ponad jedną złotówkę za dzienne wyżywienie. Dlatego warto kupić od razu większy worek i oszczędzić. Karmę suchą możemy urozmaicać dorzucając od czasu do czasu trochę gotowanego mięska, lub mokrą karmę z puszki.

pies

W żywieniu psa nie może zabraknąć miejsca na przyjemności. Każdy pies będzie zadowolony, jeśli dostanie psie ciasteczko po naszym powrocie z pracy. Będzie to dla niego znak, że był grzeczny i dostał za to nagrodę. Dodatkowo warto zakupić ciastka dentystyczne, które pomagają zachować psu zdrowy uśmiech na długie lata.

Zamiast tego możemy kupić pastę i szczoteczkę do zębów dla psa. Jednak mało które zwierze lubi proces mycia. Dlatego lepszym wyborem będą ciastka dentystyczne, jak i naturalne gryzaki. Są to najczęściej suszone kawałki różnych mies, które zajmą psa na dłuższą chwilę. Dodatkowo gryzienie uspokoi psa, który później będzie chciał odpocząć po długim żuciu, a my zyskamy chwile dla siebie.

Fajną zabawką gdy pies zostaje sam w domu może być kong. Jest wykonany z twardego kauczuku, a dzięki temu jest wytrzymała. Wygląda jak mała gumowa tuba z dziurką na środku, która zwęża się tak, żeby włożone tam przysmaki nie wypadały. Możemy wkładać tam ciastka pomieszane z karmą, a na górę dać ser biały. Kong to świetna zabawka dla szczeniaków, ponieważ lizanie uspokaja psa, i dzięki temu lepiej zniesie zostawanie w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here