czy można namierzyć telefon

Ludzie od zarania dziejów interesowali się rozwojem technologii, bo przecież gdyby nie wynalazek zwany „kołem”, nigdy byśmy nie ruszyli naprzód jako cywilizacja. Od tego fantastycznego momentu – może nie momentu, bo trudno tutaj mówić o jakimś konkretnym dniu czy wydarzeniu, które zrewolucjonizowało nasze myślenie o technice – początek bierze dalsza, brzemienna w skutki aż do dziś, myśl ludzka.

Obecnie osiągnęliśmy tak wiele, że nierealne jeszcze sto lat temu technologie, o których pisać mogli tylko wybitni wizjonerzy literatury science-fiction i twórcy filmów o tej tematyce, właśnie wchodzą w życie lub już nawet weszły. Dla przeciętnego zjadacza chleba mało istotne są takie informacje jak to, czy można namierzyć telefon oraz jak to zrobić, ale można zapewnić, że są instytucje, które z takich narzędzi w swojej pracy korzystają regularnie. Choć nie zawsze korzystanie z usługi namierzania czyjegoś telefonu ma charakter zinstytucjonalizowany, o czym dzięki analizie zjawiska będziemy mogli się przekonać.

Policja

Pierwsze, co nasuwa się nam na myśl, gdy zastanawiamy się nad namierzaniem obecności innej osoby, to policja i osoby pracujące przede wszystkim w wydziałach śledczych. Nie wykorzystują oczywiście swoich narzędzi do celów rozrywkowych, a jedynie w wymagających tego sytuacjach. Namierzenie czyjegoś telefonu, ustalenie dokładnej lokalizacji to jeden z najważniejszych sposobów tropienia przestępców – choć wiadomo, że poziom technologii wzrasta po obu stronach – i ci, którzy nie zawsze działają zgodnie z prawem też wypracowują sobie sposoby, aby ich nie namierzać.

namierzyć telefon

Do niedawna najpopularniejszym sposobem było kupienie nowego numeru telefonu, zaś po wykorzystaniu go, wyrzucenie karty SIM dla zmyłki w jakieś ustronne miejsce. Z chwilą, gdy w Polsce w życie weszła ustawa o obowiązku rejestrowania numeru telefonu komórkowego na kartę, możliwość ta została ukrócona. Co nie oznacza, że przestępcy nie szukają innych sposobów manipulacji technologią. W tym przypadku niestety zawsze trzeba pamiętać, że to, co wymyślono dla dobra ludzkości, często obraca się również przeciwko niej.

Służby specjalne

Inną grupą, która ma dostęp do namierzania czyjegoś numeru telefonu są służby specjalne, czyli pracownicy mający odpowiadać za bezpieczeństwo na najwyższym poziomie – ochraniający ważne osobistości, premiera, prezydenta, osoby pracujące dla rządu. Jeśli tylko pojawi się taki nakaz, mają prawo odnaleźć przy pomocy numeru telefonu inną osobę, którą podejrzewają na przykład o próbę zamachu lub dokonanie innej zbrodni. Trzeba powiedzieć wprost: tak zaawansowana technologia nie jest dostępna dla przeciętnego Kowalskiego, ale nie jest mu również potrzebna. No i rząd Stanów Zjednoczonych z pewnością ma lepsze systemy infiltracji niż my w Polsce – bowiem są to technologie, które kosztują ciężkie pieniądze.

Rodzice

Oprócz tych niezwykle specyficznych grup społecznych jest jeszcze jedna, całkiem zwyczajna grupa ludzi, czyli rodzice. Tak, jak wspominałem na początku, nie zawsze śledzenie, namierzanie telefonu drugiej osoby musi mieć charakter rządowy czy w jakikolwiek sposób zinstytucjonalizowany. Rodzice najczęściej martwią się o swoje pociechy, gdy te miały zaraz po szkole wrócić do domu, a od godziny wciąż ich nie ma – nic jednak dziwnego, że boją się o ich bezpieczeństwo, bowiem w telewizji praktycznie codziennie słyszy się o porwaniach i innych zbrodniach.

telefon

Dlatego nie tylko policja i nie tylko służby specjalne chcą wiedzieć, gdzie znajduje się dana osoba. Obecnie są w Internecie do pobrania czy zakupienia takie aplikacje, które pozwalają na amatorskie ustalanie miejsca pobytu swojego dziecka – i takie narzędzia w zupełności powinny rodzicom wystarczyć. Jednak trudno się w takim przypadku nie zgodzić ze stwierdzeniem, że kontrola rodzicielska to kontrola na najwyższym szczeblu państwowym…

Dzisiaj nie jest już problemem namierzanie czyjejś obecności – stawiamy sobie więc pytania o to, co przyniesie jutro, co będzie możliwe za sto czy dwieście lat i na ile będziemy potrafili się w takiej rzeczywistości (jaką nieraz autorzy filmów s-f nam prezentują) odnaleźć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here