Stypa

Stypa, czyli konsolacja, to czas przeznaczony dla żałobników. Spotkanie, które nie jest obowiązkowe, jednak na stałe wpisało się w organizację ceremonii pogrzebowych. To czas, który osoby najbliższe zmarłemu mogą spędzić z dalszą rodziną, znajomymi, przyjaciółmi i wszystkimi tymi, którzy chcą godnie pożegnać zmarłego.

Stypę można zorganizować zarówno w domu, jak i w lokalu. Która opcja jest lepsza? Czy warto zaprosić żałobników do lokalu, a może jednak ugościć ich w domu?

Emocjonalne spotkanie dla żałobników

Stypa ma wymiar bardzo emocjonalny. Podczas takiego spotkania najbliżsi osoby zmarłej często są w stanie zobaczyć się z dawno niewidzianymi członkami rodziny. Ten czas jest bardzo ważny i pozwala łatwiej uporać się z żalem i smutkiem po śmierci kogoś bliskiego. Bywa również, że to idealny moment, aby z kimś się pogodzić, pojednać, dokonać oczyszczającego wybaczenia.

Choć organizacja stypy nie jest obowiązkowa, to jednak właśnie z powyższych względów na stałe wpisała się harmonogram organizowanych pogrzebów. O wiele z elementów ceremonii pogrzebowej jest w stanie zadbać wybrany zakład pogrzebowy – przykładowa oferta dostępna jest na stronie https://dompogrzebowylomianki.pl/. Stypa to jednak wybór głównie najbliższych, którzy muszą przemyśleć, jakie mają oczekiwania odnośnie do takiego spotkania.

Spotkanie w domu – kiedy warto?

Stypę można z powodzeniem zorganizować w domu. Jest to odpowiednie rozwiązanie nie tylko ze względu na niższe koszty, ale i zaoferowanie znacznie większej swobody bliskim osobom. Poza tym wiele bliskich osób nie wyobraża sobie przyjęcia gości gdziekolwiek indziej niż właśnie w domowym zaciszu. Można rozmawiać bez przeszkód, pozwolić sobie na wyrażenie emocji, nie mając nad sobą wzroku osób postronnych.

Jeśli na stypę zapraszana jest tylko najbliższa rodzina, w planach jest obiad bądź skromny poczęstunek składający z ciasta lub słodkich przekąsek, a do tego coś do picia, dodatkowo miejsca w domu jest pod dostatkiem, organizacja stypy w restauracji będzie zbędnym kosztem.

Stypa w restauracji – dlaczego warto?

Są sytuacje, kiedy to warto rozważyć organizację stypy w restauracji. Przede wszystkim taka opcja sprawdzi się, gdy na spotkanie pożegnalne najbliżsi chcą zaprosić większość przybyłych żałobników. Może to być nawet kilkadziesiąt osób, które nie zmieszczą się w mieszkaniu czy domu. Ponadto samodzielne przygotowanie jedzenia, podanie go i późniejsze sprzątanie zajmuje bardzo dużo czasu, a przecież właśnie ten czas odgrywa tu największą rolę.

Zamówienie cateringu do domu to alternatywa, ale niekoniecznie tańsza niż spotkanie w restauracji. Ponadto rodzina nie musi wtedy myśleć o gotowaniu, ale wciąż pozostają kwestie podawania i późniejszego sprzątania.

Jeśli pozwalają na to finanse – warto zorientować się w ofertach lokali, które zajmują się profesjonalną organizacją konsolacji. Gdy zaś żałobników jest niewielu, a rodzina woli kameralną atmosferę i pełną swobodę w domowym zaciszu, stypa organizowana we własnych czterech kątach będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here