Polska flaga

Polska flaga to symbol narodowy, z którym powinien utożsamiać się każdy obywatel kraju nad Wisłą. Jaka jest jej historia i kiedy obchodzi się Dzień Flagi Narodowej? Odpowiedzi na te oraz inne pytania można znaleźć w poniższym artykule.

Historia

Historia flagi sięga początków istnienia Państwa Polskiego. Na przestrzeni wieków zmieniał się jej kształt, ale od zawsze towarzyszyła jej czerwień oraz biel. Wygląd flagi uregulowano ustawą z 1 sierpnia 1919 roku. W pierwotnej wersji opis zawierał dwa prostokąty w kolorze białym (górny) i czerwonym (dolny). Po dwóch latach sprecyzowano czerwień jako karmazyn, aby w 1927 roku zmienić ją na cynober.

W 1955 roku w ustawie zawarto drugi dopuszczalny wzór flagi państwowej, zawierającej godło na środku białego prostokąta. Modyfikacją tej flagi jest bandera okrętów wojennych z charakterystycznym trójkątnym wcięciem z prawej strony.

W 1980 roku miała miejsce kolejna zmiana odcieni czerwieni. Został on określony za pomocą współrzędnych trójchromatycznych z dopuszczalną różnicą barw. W przełożeniu na podstawowe kolory, przypomina on nieco jaśniejszy karmazyn.

Symbolika barw

Dzień Flagi Narodowej obchodzi się co roku 2 maja. Wtedy też ma miejsce święto Polonii oraz Polaków za granicą.

Biel w zakresie wartości duchowych oznacza czystość i niepokalanie. Kolor czerwony ma bardziej agresywny wydźwięk. To symbol ognia i krwi, odwagi oraz waleczności, związanej nierozłącznie z narodem polskim.

Gdzie zakupić?

Obecnie symbole narodowe wywiesza się w momentach ważnych dla historii. Dużą popularnością cieszą się małe flagi, doczepiane do szyb samochodów.

Flagę Polski można nabyć stacjonarnie. Znajdują się w miastach na stoiskach z pamiątkami oraz w sklepach patriotycznych. Akcesoria otrzyma się również w placówkach Poczty Polskiej, a także na stoiskach przy okazji wydarzeń sportowych.

Dużym źródłem wyboru jest Internet. Internetowy sklep z flagami oferuje flagi narodowe w rozmaitych wymiarach i kształtach. Ważne jest to, aby symbol miał właściwą kolorystykę. Na ulicach często widzi się flagi, które tylko przypominają oficjalne symbole państwowe. Z tego względu warto sprawdzić sklep online pod kątem opisu produktu oraz opinii o jakości asortymentu. Ostatnim miejscem sprzedaży będą aukcje internetowe.

Zobacz koniecznie: https://okolicznosciowe.com.pl/produkt/bialo-czerwony-kotylion-patriotyczny-kotylion-polski-kotylion-narodowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here