Oczyszczacz powietrza

Zanieczyszczenie powietrza wpływa nie tylko na samopoczucie, ale też zdrowie każdego członka rodziny. Dlatego wiele osób decyduje się na oczyszczacz powietrza, który będzie poprawiał jego jakość, skutecznie usuwając drobne pyłki. Czy rzeczywiście jest niezbędny? Jakie zasady warto uwzględnić podczas jego wyboru?

Czy oczyszczacz powietrza jest niezbędny?

Chyba nie ma takiej pory roku, w której powietrze nie byłoby zanieczyszczone uciążliwymi pyłkami. Na wiosnę i w lecie wiele osób skarży się na pylące rośliny, jesień i zima to z kolei okres grzewczy i smog. Na domiar złego dochodzą jeszcze kurze, nieprzyjemne zapachy i drobnoustroje. To wszystko bardzo pogarsza stan powietrza, skłaniając do poszukiwania rozwiązań, by poprawić jego jakość. Stąd właśnie pomysł wykorzystania oczyszczaczy. Jak działa takie urządzenie?

Charakterystyka działania i budowa oczyszczaczy powietrza

W zasadzie niemal każdy oczyszczacz i nawilżacz powietrza działa w podobny sposób. Jego rolą jest zasysanie powietrza i przepuszczanie go przez filtr lub grupę filtrów w celu wyłapania zanieczyszczeń. W zależności od warunków wykorzystuje się dwa typy urządzeń:

  • domowe,
  • przemysłowe.

Z reguły te drugie nie przydają się w domowych warunkach, ponieważ ich wydajność jest zbyt duża w stosunku do nawet największej kubatury domowej. Cena również nie jest zbyt przystępna, jak na użytek prywatny. Dlatego warto skupić się na egzemplarzach do zastosowań osobistych.

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, jaki oczyszczacz powietrza wybrać do swojego domu, najpierw zapoznaj się z jego sposobem działania. Wymuszeniem obiegu powietrza zajmuje się wentylator, który zasysa je do środka. Tam – w zależności od konkretnej wersji urządzenia – może następować filtrowanie, nawilżanie i jonizowanie. Oczyszczacze są w stanie skutecznie zneutralizować:

  • alergeny,
  • cząsteczki kurzu,
  • wirusy, bakterie i drobnoustroje,
  • zanieczyszczenia mechaniczne i gazowe,
  • dym papierosowy i smog,
  • uciążliwe i nieprzyjemne zapachy.

Jaki oczyszczacz powietrza warto wybrać?

Skoro jakość na co dzień wdychanej mieszanki gazów nie jest odpowiednia, raczej niezbędny okaże się oczyszczacz powietrza. Jaki wybrać, by spełniał oczekiwania i nadawał się dla konkretnej osoby?

Uwzględnij wydajność urządzenia

Ten parametr dobiera się do wielkości pomieszczenia. Może on być podawany względem powierzchni lub kubatury i wyrażany w m2/h lub m3/h. Najważniejsze, by ta wartość nie była mniejsza od miejsca, w którym działa oczyszczacz powietrza. Najlepiej jednak zdecydować się na produkt o większej wydajności niż faktyczna kubatura.

Czy dany model ma filtr HEPA i węglowy?

Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, oznacza to, że egzemplarz ten sprawdzi się zarówno w walce ze smogiem, jak i w utrzymaniu czystego powietrza dla alergika. Tylko połączenie tych dwóch rodzajów filtrów zapewnia niemal 100% skuteczność w wyłapywaniu cząsteczek smogu i alergenów.

Dobry tryb auto w oczyszczaczu

Kluczowy jest laserowy czujnik pyłu PM 2,5. Dzięki niemu sprzęt dostosowuje automatycznie swoją wydajność do aktualnej kondycji powietrza. Ma to wpływ na pobór energii i generowany hałas.

Oprócz tego warto sprawdzić też maksymalną głośność pracy oczyszczacza i jego cenę. Wtedy wybór odpowiedniego modelu nie będzie stanowić problemu. Kup dobry sprzęt i ciesz się czystym powietrzem w swoim domu!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here