Ściągnięte mleko jest najlepszym pokarmem, jakie dziecko może otrzymać pod nieobecność mamy. Pokarm dla niemowlaka, powinien być zawsze przechowywany w odpowiednich, bezpiecznych warunkach. W czym najlepiej i w jakich warunkach przechowywać pokarm dla malucha?
Przechowywanie mleka świeżego
Świeżo ściągnięte mleko dla niemowlaka, należy przechowywać w odpowiedniej temperaturze i określonym terminie. Ściągnięty pokarm należy zawsze przechowywać w specjalnych pojemnikach lub workach przeznaczonych do tego, w lodówce lub zamrażarce. Pojemniki i worki powinny być szczelnie zamknięte. Dużym ułatwieniem jest, gdy pojemnik lub worek opiszemy dokładną datą i godziną, kiedy pokarm został ściągnięty. Wtedy mamy kontrolę nad terminem przydatności.
Zamrażanie pokarmu
Pokarm ściągnięty od kobiety, może być przechowywany w zamrażalniku nawet przez pół roku. W sytuacji, gdy chcemy skorzystać z takiego mleka, musimy je rozmrozić w lodówce, a następnie zużyć w ciągu 24 godzin. Gdy rozmrozimy mleko w temperaturze pokojowej, najlepiej zużyć je od razu, maksymalnie można odczekać 4 godziny.
Najszybszą i najkorzystniejszą opcją jest podgrzanie mleka w podgrzewaczu do tego przeznaczonym, w temperaturze 37⁰C.
Podczas rozmrażania mleka, należy pamiętać o tym, że:
- nie można podgrzewać mleka w mikrofali,
- zawsze należy rozmrażać oraz podgrzewać porcję na raz,
- nie można podgrzewać pokarmu bezpośrednio na palniku kuchenki,
- nie można łączyć pokarmu świeżego z rozmrożonym,
- nie można ponownie zamrażać pokarmu, który był już rozmrożony.
Jak podgrzewać schłodzone i zamrożone mleko?
Najlepszym rozwiązaniem jest podgrzać pojemnik z pokarmem, wsadzając go do ciepłej wody, lub zanurzając go dosłownie na kilka minut w gorącej wodzie.
Gdy włożymy mleko do wody o temperaturze 48°C , to w przeciągu 5 minut mleko ogrzeje się do 37°C.
Gdy chcemy rozmrozić zamrożony pokarm, najlepiej jest to zrobić za pomocą strumienia chłodnej wody. A następnie wodę zmieniamy stopniowo, na coraz cieplejszą.
Przeczytaj też: https://www.kolaczasu.pl/podgrzewacze-i-sterylizatory-butelki-do-karmienia-cz-sa-przydatne/