Wątroba jest niezwykle ważnym narządem w ciele człowieka. Jej podstawowe funkcje to rozkład tłuszczy oraz odtruwanie organizmu. Położona jest po prawej stronie ciała. Jej dolny obrys możemy wyczuć na wysokości prawego łuku żebrowego. Od kondycji wątroby i jej sprawnego działania zależy nie tylko nasze dobre samopoczucie, ale ogólnie pojęte zdrowie prawie wszystkich układów naszego organizmu. Wynika to z ilości funkcji pełnionych przez ten organ. Poza wyżej wspomnianymi, wątroba gromadzi i uwalnia glukozę. Posiada zdolność przekształcania węglowodanów i białek w tłuszcze, co umożliwia możliwość gospodarowania nimi w naszym organizmie.
Do niezwykle ważnych funkcji tego organu zaliczyć możemy również gromadzenie witamin i wytwarzanie żółci biorącej udział w rozkładzie tłuszczy. Wątroba stanowi swego rodzaju filtr, który chroni nas przed działaniem toksyn zawartych w lekach czy alkoholu. Kiedy dochodzi do zaburzeń jej pracy pojawia się dyskomfort. Może manifestować się on uczuciem rozpierania, kłuciem lub ostrym bólem. Wątroba nie posiada struktur nerwowych stąd wiele osób ma spore wątpliwości czy pojawiający się ból to ból wątroby czy bolą nas sąsiadujące z nią narządy i tkanki. Wątroba uszkodzona lub taka, w której toczą się procesy chorobowe zwiększa swój rozmiar.
Powoduje to nacisk na błonę surowiczą, która znajduje się wokół narządu. Ucisk na nią jest przyczyną pojawiających się dolegliwości bólowych i dyskomfortu, Szukając więc odpowiedzi czy wątroba boli możemy śmiało odpowiedzieć, że źródłem pojawiającego się bólu są sąsiadujące z nią tkanki. Jednorazowy epizod z bólem czy uczuciem rozpierania nie musi wcale oznaczać zmian chorobowych. Jednak kiedy ma to charakter intensywny i przewlekły powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Z pewnością zbada nas fizykalnie, co pomoże stwierdzić czy w naszej wątrobie pojawił się stan zapalny. Wszelkie wątpliwości rozwieje badanie USG oraz badanie, krwi w tym enzymów wątrobowych.
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu wątroby jest kolka wątrobowa
Pojawia się wówczas gdy wytwarzana w woreczku żółciowym żółć nie ma swobodnego ujścia. Przyczyną tego typu sytuacji mogą być złogi popularnie zwane kamieniami żółciowymi. Niedrożny pęcherzyk zaczyna się kurzyć próbując zwiększyć ciśnienie aby pozbyć się nadmiaru żółci. Powoduje to ostry ból. Taka sytuacja często wymaga interwencji chirurgicznej. Ból pęcherzyka mogą powodować również choroby nowotworowe i długotrwałe stany zapalne. Nagły dyskomfort w okolicy wątroby możemy odczuć po obfitym, najczęściej tłustym posiłku.
Pojawiający się dyskomfort wiąże się ze wzmożoną produkcją żółci i intensywną pracą wątroby. Na szczęście tego typu objawy bólowe mają charakter przejściowy. Mogą pojawić się przy tym biegunki, wzdęcia, odbijania czy mdłości. Jednak niezwykle niebezpieczną substancją wyniszczającą wątrobę jest alkohol. Jego toksyczne oddziaływanie na ten narząd morze prowadzić do jego całkowitego uszkodzenia. Taka sytuacja to najczęściej marskość wątroby. Innymi zagrożeniem dla wątroby jest wirus żółtaczki. Praktycznie każda jego odmiana może doprowadzić do jej całkowitego uszkodzenia lub pojawienia się nowotworu.
Dlatego tak ważne jest abyśmy nie lekceważyli objawów wskazujących, że dzieje się coś niedobrego z naszym organem. Warto zrobić badanie krwi, które potwierdzi lub wykluczy zakażenie wirusem. Na spore ryzyko uszkodzenia wątroby narażeni są grzybiarze, zwłaszcza ci mało doświadczenie. Zjedzenie trującego grzyba może doprowadzić do nieodwracalnych zmian a jedynym ratunkiem pozostaje przeszczep. Dla dobrostanu wątroby sprzyja zdrowy styl życia, regularne i lekkie posiłki.
Dobra dieta pozwoli utrzymać nam wątrobę w doskonałej kondycji przez wiele lat. Nie należy nadużywać alkoholu ani leków. Warto również badać się systematycznie. Wcześnie wykryta choroba daje duże szanse na jej wyleczenie. Dotyczy to przede wszystkim chorób nowotworowych. Nie należy nadużywać leków przeciwbólowych, zwłaszcza paracetamolu, ponieważ w dużych ilościach ma toksyczne działanie.