Jaskra jest postępującą chorobą wzroku. Nieleczona prowadzi do ślepoty, dlatego tak ważne jest szybkie wdrożenie leczenia.
Przyczyną jaskry jest uszkodzenie nerwu wzrokowego, co stopniowo doprowadza do pogorszenia i utraty wzroku. W początkowej fazie, choroba nie daje typowych objawów, dlatego diagnoza postawiana jest zwykle w zaawansowanym jej stadium.
Na jaskrę chorują głównie ludzie starsi, co nie oznacza że nie dotyka ona również młodsze grupy osób. Wśród czynników ryzyka, które prowadzą do choroby, wyróżnia się; cukrzycę, bóle migrenowe, narażenie na stres, choroby układu krążenia oraz genetyczne warunkowania. Każdy powinien więc mieć na uwadze tą podstępną chorobę i nie bagatelizować jej objawów.
Istnieje wiele rodzajów jaskry, które różnią się sposobem jej pierwotnej przyczyny. Jaskra pierwotna otwartego kąta, charakteryzuje się powolnym przebiegiem i wynika z uszkodzonego mechanizmu odpływu cieczy z gałki ocznej. Jest to najbardziej powszechny rodzaj tej choroby.
Jaskra z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym natomiast nie manifestuje się zwiększonym ciśnieniem w gałce ocznej. Jaskra zamkniętego kąta jest ostrym rzutem chorobowym, a jaskra wrodzona występuje u niemowląt i prowadzi do całkowitej utraty wzroku.
Objawy jaskry są niespecyficzne i trudne do wykrycia w procesie diagnostycznym. Przez to bardzo ważną rolę odgrywają przesiewowe badania kontrolne z uwzględnieniem diagnostyki wzroku. Do objawów, na które szczególnie powinno zwracać się uwagę należą; ograniczenie pola widzenia (widzenie tunelowe), zaczerwienienie gałek ocznych, ból oka z towarzyszącymi mu wymiotami i nudnościami, rozmyta tęczówka oka (szczególnie u noworodków) oraz widzenie aureoli wokół źródeł światła. Takie symptomy nie powinny być zatem bagatelizowane, gdy wystąpi pogorszenie widzenia u chorego.
Rozpoznanie jaskry opiera się w głównej mierze na badaniu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Istotne będzie także sprawdzenie struktur oka, co umożliwi badanie dna oka za pomocą specjalistycznego aparatu. Uzupełniającymi badaniami, umożliwiającymi postawienie właściwej diagnozy są; badanie pola widzenia, tomografia komputerowa oraz badanie kąta przesączania. Na podstawie wyników wyżej wymienionych badań, lekarz jest w stanie potwierdzić, bądź wykluczyć jaskrę.
Leczenie jaskry, w dużej mierze zależy od typu jaskry i zaawansowania procesu chorobowego. Głównym sposobem jest podawanie kropli do oczu, które obniżają ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Mechanizm ich działania opiera się na hamowaniu wydzielania cieczy wodnistej lub na zwiększaniu przepływu płynu, by mógł swobodnie wydostawać się na zewnątrz. Krople do oczu są skuteczne, jednak, będąc silnymi lekami, powodują wiele efektów niepożądanych. W przypadku zaawansowanej jaskry, zaleca się leczenie chirurgiczne. Stanowi to jednak ostateczność, gdyż ingerencja w narząd wzroku, stanowi ryzykowny i trudny zabieg.
Więcej o chorobie, jej objawach i diagnostyce oraz sposobie leczenia choroby, na stronie wrosinski.pl.